Barok i średniowiecze w Lubuskiem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 11:00
Pierwszy "Przedsionek Raju", czyli przedpremierowe koncerty w ramach festiwalu "Muzyka w Raju", ruszył w 2012 roku. W tym roku organizatorzy postanowili wyjść poza ramy programu i zrobić prezent mieszkańcom Lubuskiego.
Audio
  • Cezary Zych o festiwalu "Przedsionek Raju" (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie do Lublina na Festiwal Sztukmistrzów (Poranek Dwójki)
Jezioro Ciecz w województwie lubuskim
Jezioro Ciecz w województwie lubuskim Foto: Merlin, lic. CC (wikipedia)

Wirtuozi średniowiecznych i barokowych instrumentów spotkają się z melomanami m.in. w Zbąszynku, Strzelcach Krajeńskich, Kożuchowie, Brodach, Łagowie czy Rokitnie. Miejsca spotkań - ratusz, pałac, kościół, zbór czy galeria - zostały wybrane nie bez kozery. Muzyka zdążyła je już odkryć, ale na mapie ważnych wydarzeń muzycznych wciąż się nie znalazły.

W ramach cyklu odbędzie się 35 koncertów. Ponadto we wrześniu muzycy występujący w ramach "Przedsionka Raju" dokonają nagrań płytowych w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie. W tym roku odwagę, by zmierzyć się z przedsionkowym wyzwaniem, zadeklarowali: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), VivaBiancaLuna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz consort fletów prostych Snów Consort.

O festiwalu opowiadał w Dwójce Cezary Zych.

W audycji zapraszaliśmy także do Lublina na Festiwal Sztukmistrzów.

"Poranek Dwójki" poprowadził Tomasz Obertyn.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małżeństwo muzyki z tańcem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 10:00
W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa w podróż w czasie: rozmawialiśmy bowiem o o tańcach dworskich.
rozwiń zwiń