Tradycja kolędowania w wielu wsiach Małopolski w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku trwa nieprzerwanie od wielu lat, jednak gdzieniegdzie zmieniają się cechy dawnego "chodzenia po kolędzie", które przekształca się we współczesne widowisko teatralne. Zwyczaje i obrzędy ludowe, wierzenia i gesty magiczne, teksty kolęd i pastorałek oraz składanych życzeń odchodzą w zapomnienie. W wielu wsiach w Małopolsce są jednak starsi kolędnicy, którzy mogą przekazać swoją wiedzę młodszym. W Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych komisja złożona z etnografów, kierując się ustalonymi kryteriami, przyzna nagrody dla najciekawszych grup kolędniczych. O wydarzeniu opowie nam po 9.30 Jan Ryś z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Z kolei godzinę wcześniej spotkamy się z Joanną Dominiką Belzyt z fundacji Borówek 27, która przygotowuje inscenizacje kolędnicze Lubelszczyzny "Kozy i Herody". W drugim dniu nowego roku, chodząc od chaty do chaty, organizatorzy chcą ocalić od zapomnienia cztery ważne formy kolędnicze Lubelszczyzny, czyli śpiewanie kolęd, oracje, herody i chodzenie z kozą.
Naszą "Folkową Płytą Poranka" będzie album "Dansing" zespołu Tęgie Chłopy. Na płycie znajdziemy wszystko to, co przyciągnęło nas do muzyki tradycyjnej: prostotę formy, szczerość wypowiedzi, żywiołowość, entuzjazm, taneczność oraz zachwyt zespołu nad odkryciem "muzyki Kielecczyzny" z jej melodycznymi meandrami, rozległą gamą barw i brzmień. Tęgie Chłopy od lat praktykują swój repertuar na potańcówkach i zabawach, na wsi i w miastach.
Nie zabraknie oczywiście naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl
***
Na audycję "Poranek Dwójki" - w sobotę (2.01) w godz. 6.00-10.00 -zaprasza Piotr Kędziorek.
mm