Od Piastów do Przemyka. Sfilmować historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 11:00
– Nie chcieliśmy sugerować żadnego okresu historycznego. Myślę, że ludzie sami wiedzą, co ich interesuje – mówiła Joanna Kos-Krauze o konkursie na scenariusz filmu historycznego.
Audio
  • Od Piastów do Przemyka. Sfilmować historię Polski (Poranek Dwójki)
Celem konkursu jest pozyskanie zarówno gotowych scenariuszy, jak i pomysłów na scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych opowiadających historię Polski, a dokładnie tych wydarzeń, które nadal kształtują współczesną tożsamość Polaków (zdj. ilustracyjne)
Celem konkursu jest pozyskanie zarówno gotowych scenariuszy, jak i pomysłów na scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych opowiadających historię Polski, a dokładnie tych wydarzeń, które nadal kształtują współczesną tożsamość Polaków (zdj. ilustracyjne)Foto: Deutsche Fotothek/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Konkurs stypendialny na stworzenie scenariusza filmu fabularnego z zakresu historii Polski został niedawno ogłoszony przez ministra kultury Piotra Glińskiego. W komisji mającej wyłonić zwycięzcę zasiądzie reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, która w Dwójce mówiła m.in. o tym, że organizatorzy czekają na różne projekty filmów.

– Może pojawić się w tym konkursie nie tylko fantastyczny pomysł na film o Piastach, lecz także rzeczy kameralne. Moim zdaniem książką, którą natychmiast należałoby zekranizować, jest reportaż Cezarego Łazarewicza o Grzegorzu Przemyku – powiedziała.

Joannę Kos-Krauze pytaliśmy także o to, jak niebanalnie pokazać polską historię i jak osiągnąć przy tym największą obiektywność.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Joanna Kos-Krauze (reżyserka, scenarzystka, szefowa Gildii Reżyserów Polskich)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

"Kamper". Film o słabych mężczyznach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 10:00
- Ja i wiele osób wokół mnie słyszało, że muszą się ogarnąć, stąd pomysł, by zrobić film, w którym faceci są niedojrzali, a kobiety silne - mówił o swoim debiutanckim filmie reżyser Łukasz Grzegorzek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abbas Kiarostami. Rzeczywistość jest zawsze magią

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 20:00
– Jean Luc-Godard wygłosił dość radykalną opinię, że film zaczyna się od Griffitha, a kończy na Kariostamim – mówił krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń