Tomasz Stańko urodził się 11 lipca w 1942 w Rzeszowie. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem. Edukację muzyczną pobierał w Krakowie, w klasach trąbki Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej i Akademii Muzycznej. W latach 60. współpracował z Krzysztofem Komedą. Jako członek jego zespołu brał udział w nagraniach wydanego w 1966 albumu "Astigmatic", który dziś uchodzi ze jedno z największych osiągnieć europejskiego jazzu i znajduje się w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych wszechczasów.
Polski muzyk jednym z najważniejszych muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, koncertował na całym świecie. Występował i nagrywał, między innymi z Janem Garbarkiem, czy Peterem Warrenem. Był laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród - w 2003 r. otrzymał Europejską Nagroda Jazzową. Jego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedna z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu.
Tomasz Stańko wniósł duży wkład w polski i światowy jazz, co uwidacznia estyma jaką darzą jego dzieła krytycy muzyczni. Magazyn Jazz Forum w ankiecie "Polski Jazz – Top Wszech Czasów" umieścił go na drugim miejscu najwybitniejszych polskich jazzmanów historii. Ta sama ankieta (przeprowadzona wśród 50 krytyków) wyłoniła tez 50 najlepszych płyt w historii rodzimego jazzu. W pierwszej dwudziestce zestawienia znalazło się 6 albumów sygnowanych nazwiskiem Stańki.
Słuchacze Programu Drugiego Polskiego Radia uznali longplay "Litania" za trzecie spośród najlepszych nagrań w historii polskiego jazzu.
Z kolei brytyjski magazyn Jazzwise umieścił "Soul of Things" z 2001 roku w rankingu "100 płyt jazzowych, które zszokowały świat".
- Jego trąbkę rozpoznawało się po pierwszym dźwięku i jego trąbka stała się wzorem dla bardzo wielu trębaczy - powiedział Piotr Iwicki, muzyk-perkusista i dziennikarz.
fc, dcz