Obóz w Mauthausen funkcjonował od 25 maja 1940 r. do 5 maja 1945 r. Do chwili wyzwolenia przez armię amerykańską 5 maja 1945 r. do KL Gusen deportowano łącznie 71 tys. osób 27 narodowości. Według różnych szacunków w latach 1940-1945 w KL Gusen zginęło ok. 27-35 tys. polskich obywateli. Jednym z tych, którzy przeżyli, był pisarz i publicysta Włodzimierz Wnuk, autor hymnu "gusenowców", który ocaleli z obozowego koszmaru śpiewają do dziś podczas spotkań.
Joanna Wnuk-Nazarowa opowiadała w Dwójce o drodze swojego ojca do Mauthausen przez Gdynię, KL Stutthof i KL Sachsenhausen, o jego talencie, który zapewnił mu ochronę innych więźniów, o człowieku, który uratował jej ojca, gdy był on już w stadium tzw. muzułmana (skrajnie wycieńczonego więźnia, człowieka tuż przed śmiercią), a także o rodzinnym kontekście okoliczności, w których udało mu się wydostać się z obozu.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Paweł Siwek
Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor naczelna i programowa NOSPR), Magdalena Gawin (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Łukasz Michalski (historyk, dyrektor PIW)
Data emisji: 8.05.2017
Godzina emisji: 18.00
mc/kd