Inauguracja Roku Wazowskiego. Przypomnieć świetność I Rzeczpospolitej
W tym roku mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III. Obecny kształt rezydencji królewskiej, przypominający pięciobok, a także charakter fasady od strony placu Zamkowego i Wieżę Zegarową, zawdzięczamy przemianie architektonicznej z tego okresu. W związku z tą wyjątkową rocznicą Zamek Królewski jest miejscem wydarzeń przybliżających ówczesne dzieje budowli, organizowanych pod hasłem Rok Wazowski 2019.
Jeszcze tylko do niedzieli (10.03) oglądać można pierwszą z zaplanowanych w tym roku wystaw muzealnych - "Król się żeni! Rolka Sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie". - Wystawa przyciąga olbrzymie rzesze zwiedzających. Każdy chce zobaczyć wspaniały fryz, który został namalowany na papierze czerpanym, mający ponad 15 metrów, przedstawiający wjazd Zygmunta III i jego małżonki do Krakowa. Jest to wspaniałe źródło ikonograficzne przedstawiające zarówno modę, militaria, stroje, konie, a także powozy, które wtedy brały udział w tej entradzie królewskiej do Krakowa - tłumaczył Mariusz Klarecki.
Dlaczego "Rolka sztokholmska" jest tak rzadko prezentowana? Na które militaria przedstawione na tym dziele warto zwrócić szczególną uwagę? Jaki eksponat został zakupiony przez Zamek Królewski w Warszawie specjalnie z myślą o wystawie? Co jeszcze będzie można oglądać na trzech zaplanowanych w ramach Roku Wazowskiego ekspozycjach? O tym w nagraniu audycji.
***
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Mariusz Klarecki (koordynator Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie), dr Tomasz Mleczek (historyk wojskowości)
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 8.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
pg/jp