Na transmisję koncertu Jacka Kowalskiego zaprosiliśmy w niedzielę (5.05) o godz. 20.05.
Pieśni dalekie od moniuszkowskiej maestrii, budzące wszakże entuzjazm podobny jak "Straszny Dwór". One to dały Moniuszce fundament jego "staroszlacheckich" oper, po części już "romantyczny", po części zakorzeniony w klasycyzmie, po części wprost staropolski. O nich też zapewne myślał dziennikarz warszawskiego "Tygodnika Ilustrowanego", pisząc w kilka dni po prapremierze :Strasznego Dworu": "Moniuszko potrafi odtwarzać to, co u każdego z nas leżało w głębi serca… Jest wyrazicielem i zjednoczycielem idei muzycznych, które przed nim samym tu i ówdzie błądziły".
Przywracamy pamięci ów muzyczny i poetycki świat "romantycznego sarmatyzmu", czyli kulturową "małą ojczyznę" naszego kompozytora, w której żyją: Przetocki, Niemcewicz, Dmuszewski, Kurpiński, Każyński, Gosławski, Witwicki, Syrokomla, Nowosielski i wielu anonimowych twórców i przetwórców, uwiecznianych i propagowanych przez Wacław z Oleska, Kolberga, Glogera…
Jacek Kowalski – historyk sztuki, pieśniarz, poeta, miłośnik epoki staropolskiej i tłumacz poezji starofrancuskiej. Autor kilkudziesięciu płyt oraz publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą i literaturą dawnej Polski i starej Francji. Ostatnio ukazała się jego książka "Straszny Dwór czyi sarmackie korzenie Niepodległej". Jest też autorem misteriów, baśni muzycznych, widowisk plenerowych.
Jacek Kowalski – śpiew, gitara, prowadzenie
Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba, wiolonczela
Andrzej Nowakowski – gitara romantyczna
Anna Śliwa – skrzypce