Bożonarodzeniowe tradycje bizantyjskie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:32
Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia.
Audio
  • Ojciec dr hab. Marek Blaza o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego (Dwójka /Poranek Dwójki)
  • Przewodniczka muzealna Agnieszka Mitka opowiada o Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie (Dwójka /Poranek Dwójki)
  • Zimowy Tabor Lubelski (Dwójka /Poranek Dwójki)
Nowy Rok w obrządku prawosławnym.
Nowy Rok w obrządku prawosławnym.Foto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz

 W obrządku bizantyjskim dzień ten należy do dwunastu największych świąt liturgicznych w roku, dlatego jest bardzo uroczyście celebrowany. Między innymi o tym wyjątkowym czasie, o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego porozmawialiśmy o 9.25 z naszym Gościem Poranka - o. dr hab.  Markiem Blazą - jezuitą, kapłanem-trirytualistą (może sprawować liturgię w trzech obrządkach), poliglotą, duszpasterzem akademickim grekokatolików w Warszawie, wykładowcą teologii ekumenicznej i dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 7.50 w “Historii polskiego folku” przybliżyliśmy historię Antoniego Kani;
  • o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka - Mała Orkiestra Dancingowa;
  • o 8.10 wizyta w skansenie w Wygiełzowie (Nadwiślański Park Etnograficzny). Po skansenie oprowadziła nas przewodniczka muzealna Agnieszka Mitka;
  • o 8.35 przenieśliśmy się do Żółkiewki, gdzie o rozpoczynającym się właśnie Zimowym Taborze Lubelskim opowiadała prezes Fundacji Borówek 27 - Przemysław Łozowski. 
  • o 8.50 w “Pierwszych krokach” - nowym cyklu przybliżającym w karnawale tradycyjne tańce wiejskie z dzisiejszego terytorium Polski - Mariusz Żwierko przedstawił polkę;
  • około 9.10 Dwójka na miejscu - tym razem spotkaliśmy się w Lesie Bielańskim w Warszawie.

 Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

 Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 7.00


gs


Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hej, kolęda, kolęda z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:47
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się barwny czas kolędowania. Między innymi o tym, jak oni podchodzą do kolędniczego repertuaru, w "Poranku Dwójki" opowiedzieli muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń