7 maja br. rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne rodziców św. Jana Pawła II: Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły, seniora. W rocznicę 100. urodzin Karola Wojtyły w "Poranku Dwójki" zapytaliśmy współautora książki o Janie Pawle II "Dlatego Święty" o wpływ rodziny na przyszłego papieża.
Otwieranie procesów beatyfikacyjnych rodziców osób ogłoszonych już świętymi to swego rodzaju nowość w historii Kościoła, choć o wpływie środowiska domowego na kanonizowanych niema wątpliwości. - Jest to pewna prawidłowość, śledzona przez Kościół, choć do tej pory w stosunkowo rzadkich przypadkach, święci nie przemijają, święci żywią się świętymi - zaznaczył ks. Oder. - Rodzina jest tym miejscem, gdzie świętość staje się jednym z elementów ojcowizny, dziedzictwa, które jest przekazywane.
Dotychczas wśród rodziców wyniesionych na ołtarze jest francuskie małżeństwo. - Mamy piękny przykład i jedyny jak do tej pory - rodzina państwa Martin wydała na świat córkę, św. Tereskę od Dzieciątka Jezus, to jest najświeższy przypadek - tłumaczył gość programu.
[ZOBACZ TAKŻE] Jan Paweł II serwis specjalny Polskiego Radia >>>>
Jeśli chodzi o państwa Wojtyłów, jest nieco inaczej. - To są dwa odrębne procesy: pani Emilii i pana Karola, są one we wczesnej fazie, dopiero zaczynamy prace, chociaż prace komisji historycznej zostały zakończone - wyjaśniał.
Karol Wojtyła, senior, urodził się 18 lipca 1879 roku w Lipniku k. Bielska, służył w wojsku austriackim. W 1906 roku ożenił się z Emilią Kaczorowską, z którą miał troje dzieci: Edmunda, Olgę i Karola. Córka Olga zmarła wkrótce po urodzeniu. Pani Emilia była wątłego zdrowia, zmarła 13 kwietnia 1929 roku na zapalenie mięśnia sercowego i nerek. - Pamiętał ją przede wszystkim jako osobę cierpiącą, chorującą, bardzo ciepłą, bardzo pobożną - opowiadał ks. Sławomir Oder.
- Chyba najbardziej na jego dojrzewanie duchowe wpłynęła postać ojca, który był z formacji żołnierzem, ale i człowiekiem, którego okoliczności życia, Opatrzność Boża postawiła wobec konieczności wzięcia na siebie odpowiedzialności za całkowite wychowanie dwóch synów po śmierci żony. To przykład człowieka całkowicie oddanego swoim dzieciom, człowieka modlitwy, życzliwego, pracowitego - ocenił postulator.
Szymon Nehring i Jan Englert w wyjątkowym koncercie dla Jana Pawła II – transmisja w radiowej Dwójce
Pamięć o Wojtyłach, mimo upływu lat, nie zanika. - Nie można rozpocząć żadnego procesu beatyfikacyjnego bez stwierdzenia tzw. opinii świętości - podkreślił gość Dwójki. - W pamięci wadowiczan, mieszkańców Krakowa zachowały się te postaci. Opinia świętości decyduje o możliwości otwarcia takiego procesu i w przypadku rodziców Jana Pawła II taka opinia świętości istniała, istnieje się dzisiaj - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Ks. Sławomir Oder (postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 8.30