W wieku 86 lat zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego ostatnią kompozycją była "Fanfara dla Niepodległej" napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Osiem lat temu brytyjski Guardian nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.
"Muzyka Krzysztofa Pendereckiego stawała się coraz bardziej komunikatywna"
Krzysztof Penderecki, ikona światowej muzyki klasycznej, filar polskiego życia muzycznego, jedna z największych osobowości polskiej kultury XX i XXI pierwszego wieku po ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę (29.03.2020 r.) rano w Krakowie.
- Jego muzyka stawała się z upływem czasu coraz bardziej komunikatywna. Dorastała do niej też publiczność. Gdy dzieła trafiały po raz pierwszy - budziły zdziwienie. Potem już nie - powiedział muzyk. - Miałem zaszczyt od 2. roku studiów przecinać swoje drogi z Maestro. Grałem w orkiestrach, którymi dyrygował. Za każdym razem było to dla mnie wielkie przeżycie - dodał.
[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> Wiesław Ochman: nie było i nie będzie drugiego Krzysztofa Pendereckiego
Gość PR24 podkreślał, że choć dla ludzi Krzysztof Penderecki był wielkim człowiekiem, kompozytorem i dyrygentem, to "zawsze lubił młodych ludzi". - To był zwyczajny, normalny człowiek. Gdy został poczęstowany kanapkami, nie odmówił. Lubiłem rozmawiać z nim na temat przyrody, ogrodu który prowadził - wspominał w PR24 Piotr Iwicki.
W audycji także o artystycznej drodze Krzysztofa Pendereckiego, od awangardy aż po tradycję, oraz o najważniejszych utworach zmarłego kompozytora, m.in. "Agnus Dei", "Te Deum" oraz "Polskie Requiem".
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Iwicki (perkusista, pianista, kompozytor, dziennikarz)
Data emisji: 30.03.2019
Godzina emisji: 15.50
PR24/tb