Polskie Radio
Section05

Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

"Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego. Muzyka pełna "blasku blachy"

To jedno z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. W archiwum Polskiego Radia nie brakuje wypowiedzi kompozytora na temat tego utworu - o tym, skąd wzięło się tam tyle "blachy", dlaczego autor pisał symfonię "od środka" i jak po raz pierwszy (niezupełnie legalnie) znalazł się w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Izrael Jerozolima historia Polski HISTORIA

Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka kompozytor kompozycja komponowanie Krzysztof Penderecki muzyka klasyczna symfonia MUZYKA muzyka hp pogrzeby

"Nigdy nie zapomnę wspólnego koncertu z maestro Pendereckim w Wilnie"

- Ten koncert odbywał się w kościele, który dopiero co został przekazany na cele kulturalne. Wcześniej mieścił się tam skład węgla. Organizatorzy zadecydowali, że zostanie tam wykonanych "Siedem bram Jerozolimy", absolutnie genialny utwór Krzysztofa Pendereckiego - mówił w związku z 88. rocznicą urodzin wybitnego kompozytora (23.11) Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Dwójka Konrad Handschuh rocznica KULTURA Sinfonia Varsovia

8. Festiwal Muzyki Emanacje. W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

- Ten rok jest szczególnie trudny, związany z odejściem patrona centrum i pomysłodawcy, prof. Krzysztofa Pendereckiego. Pod wpływem tego wydarzenia będziemy jeszcze długo, zresztą jak polska kultura, która straciła jednego z najwybitniejszych twórców, nie tylko ostatnich lat, ale w historii - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka

"Kwadratura Kultury". Niecodzienny koncert Krzysztofa Pendereckiego w Stoczni Szczecińskiej

Gościem audycji była Irena Groblewska, poetka, autorka filmów telewizyjnych o sztuce, specjalistka od public relations, która opowiedziała o specjalnym koncercie z udziałem Krzysztofa Pendereckiego z okazji 35. rocznicy Grudnia '70 w funkcjonującej wtedy Stoczni Szczecińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Monika Małkowska KULTURA Grudzień 1970 Stocznia Szczecińska FILM MUZYKA

Kultowa ścieżka dźwiękowa Pendereckiego oraz polski ambient i okolice

Krzysztof Penderecki nieraz gościł w tzw. "czarnym pokoju", czyli w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Godziny spędzone nad taśmami, oscyloskopami, magnetofonami w towarzystwie Eugeniusza Rudnika i Bohdana Mazurka zaowocowały m.in. licznymi ilustracjami teatralnymi i filmowymi – w tym muzyką do filmu Wojciecha Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Dziuba

"VI Symfonia - Pieśni chińskie" Pendereckiego

- Omówiliśmy całą symfonię. Ścisły kontakt z profesorem miałem cały czas, nie podczas samego nagrania, ale głównie przed. Wysłaliśmy mu to nagranie kilka miesięcy temu. Mam nadzieję, że ją poznał, choć nie czuł się dobrze - mówił o pracy nad utworem Krzysztofa Pendereckiego Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Zobacz więcej na temat:  poezja Krzysztof Penderecki muzyka klasyczna Chiny poranek Dwójka Wojciech Rajski Beata Stylińska

"W muzyce wypada to, czego nie wypada". Uczeń wspomina mistrza Pendereckiego

- Żegnam mistrza. Powiedział mi kiedyś, że najważniejsze w życiu kompozytora to, żeby pisać, jak się chce, jeśli się oczywiście umie. To jest najważniejsze przesłanie, jakie od niego otrzymałem, bo jeśli się umie i pisze się to, co wypada, to nie o to chodzi - wspominał Krzysztofa Pendereckiego jego uczeń Ignacy Zalewski, kompozytor i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek Dwójka muzyka współczesna muzyka klasyczna Krzysztof Penderecki

"Tworzył mody i kreował rzeczywistość". Piotr Iwicki o zmarłym Krzysztofie Pendereckim

- To on tworzył mody, a my się do tego dostosowywaliśmy. Fenomenem było dla mnie jego wejście w muzykę chóralną. To było coś niezwykłego. Operować ludzkim głosem w tak dużej masie ludzkiej. Nie używał wtedy batuty, tylko zgodnie z tradycją dyrygował dłońmi - mówił w Polskim Radiu 24 o zmarłym Krzysztofie Pendereckim Piotr Iwicki, muzyk.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Polskie Radio MUZYKA Krzysztof Penderecki

Andrzej Bauer o Krzysztofie Pendereckim: Był niezwykle wolnym twórcą

- Szedł za swoją ideą muzyczną często pod prąd. Był skrajnym awangardzistą w latach 60., bo robił rzeczy, których nikt nie robił wówczas na świecie. Spotykał się często z oporem zespołów wykonawczych, które mówiły, że to jest niemożliwe, za trudne, że to zaszkodzi instrumentom, że to są tylko efekty. Czas pokazał inaczej - wspominał zmarłego kompozytora Andrzej Bauer, wiolonczelista, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki muzyka współczesna Poranek Dwójki Paweł Siwek Dwójka Andrzej Bauer

Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych

- Pozwolił się poznać nie tylko jako wspaniały artysta, ale również jako człowiek. Połączenie tych dwóch sfer się dopełnia. To jest nie do przecenienia. Otworzył się na mnie i darzył zaufaniem - mówił w "Poranku Dwójki" maestro Maciej Tworek, który od wielu lat asystował Krzysztofowi Pendereckiemu jako dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki studenci muzyka klasyczna Paweł Siwek Poranek Dwójki Dwójka