Porozmawiajmy o etno. Na kanapie i na wiejskim podwórzu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 14:02
„Pamiętaj o swoich korzeniach, ale spraw, by żyły w czasach obecnych” - do słów Burninga Speara sięgają organizatorzy cyklu Bardzo ETNO, czyli wydarzeń muzycznych i rozmów o różnych przejawach kultury tradycyjnej z ludźmi, dla których kultura stała się nie tylko pasją, ale celem i sensem życia.
Audio
  • Maciej Szajkowski zaprasza na cykl Bardzo ETNO (Poranek Dwójki)
  • Rozwój grupy Varsovia Manta (Poranek Dwójki)
  • Aleksandra Tykarska rozmawia z Rhiannon Giddens (Poranek Dwójki)
  • Zamiast Globaltiki - Etnoscena. Michał Wieczorek zaprasza na koncerty (Poranek Dwójki)
  • Kozak - taneczny gwóźdź programu (Dwójka/Pierwsze kroki)
Obrzęd wesela zaprezentowany w ramach odbywającego się w Czeremsze XXIII Festiwalu Wielu Kultur i Narodów Z wiejskiego podwórza, 22 lipca 2018.
Obrzęd wesela zaprezentowany w ramach odbywającego się w Czeremsze XXIII Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”, 22 lipca 2018. Foto: PAP/Artur Reszko

Bardzo ETNO to projekt skupiający wokół siebie miłośników kultury tradycyjnej. Spotkania odbywają się w każdą wakacyjną środę, do 26 sierpnia, w klubie muzycznym Bardzo Bardzo przy ulicy Nowogrodzkiej 11 w Warszawie. Każde z wydarzeń rozpoczyna się o godz. 20 godzinną rozmową z udziałem zaproszonych gości, potem jest czas na koncert i jam session. Spotkania prowadzi dziennikarz muzyczny i muzyk Maciej Szajkowski, który w sobotnim "Poranku Dwójki" opowiada o cyklu, ale i o tym, co dzieje się na XXV Festiwalu "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.

W audycji połączyliśmy się także z Gdynią, gdzie tradycyjnie w tym momencie w roku bawilibyśmy się na festiwalu Globaltica. Zwyczajowej festiwalowej atmosfery w parku Kolibki, sceny, a także wszystkiego co zwykle towarzyszy imprezie, w tym roku nie zaznamy, ale organizatorzy Globaltiki opracowali dodatkowy plan. Od 25 lipca przez kolejne cztery soboty w nowo wyremontowanym amfiteatrze na Kamiennej Górze w Gdyni zapraszają na cykl spotkań i koncertów Etnoscena.

- Z jednej strony to nowy z cykl, a z drugiej strony to powrót do korzeni, bo cykl Etnoscena był prekursorem festiwalu. Z zachowaniem wszelkich zasada reżimu sanitarnego zapraszamy na cztery koncerty i spotkania trochę społeczne, trochę o psychologii, bo to spotkania nie tylko muzyczne - mówił w audycji Michał Wieczorek.

Na Globaltice można słuchać gwiazdy muzyki ś‌wiata. Teraz, w związku z sytuacją sanitarną, świat się trochę zamknął, al program Etnosceny dowodzi, że podróżować możemy nawet mimo zamkniętych granic - dzięki propozycjom polskich muzyków, wśród których jest Grek Jorgos Skolias czy Irańczycy Arad Emamgholi i Mahmud Rasouli.

Poza tym w audycji: 

  • o 7.50 kolejny odcinek gawędy Wojciecha Ossowskiego o "Historii polskiego folku",
  • o 8.10 "Sacrum po góralsku" - niekonwencjonalny projekt artystyczny łączący muzykę ludową z klasyką. W nagraniu udział wzięli: Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, organista Marek Stefański oraz Jerzy Trela, które czyta fragmenty “Filozofii po góralsku” ks. Tischnera;
  • o 8.45 w “Pierwszych krokach” Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz grupy tanecznej Woda na Młyn opowiada o kozaku;
  • po 9.15 Aleksandra Tykarska rozmowia z Rhiannon Giddens - amerykańską instrumentalistką i śpiewaczką obsypaną nagrodami, która w amerykańskiej muzyce folkowej sięga do źródeł country i bluesa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Michał Wieczorek (dziennikarz muzyczny, festiwal Globaltica), Maciej Szajkowski (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 8.40, 9.35

Czytaj także

Morgonrode - fuzja norweskiej tradycji, improwizacji i jazzu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 09:00
Zespół Morgonrode tworzą muzycy młodego pokolenia: Helga Myhr, Selma French Bolstad, Ramsus Kjorstad, Fredrik Luhr Dietrichson i Andreas Skår Winther. Nazwa grupy odnosi się do wyrazistego czerwonego koloru wschodzącego o poranku słońca.
rozwiń zwiń