plakat wystawy
18:36 _PR2_AAC 2020_08_22-09-31-58 Raniszewski.mp3 Mariusz Raniszewski o wystawie o nadwiślańskim mikroregionie "Nad Wisłą, na Urzeczu” (Dwójka/Poranek Dwójki)
Prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa czasowa "Nad Wisłą, na Urzeczu" koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne fotografie Urzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia służące np. do obróbki drewna. Na wystawie zobaczymy charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft w floralne ornamenty, dowiemy się na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni.
“Jeszcze kilka lat temu z okien mojego mieszkania na skraju Siekierek rozciągał się widok na morze zieleni: ogródki działkowe, a potem tereny zalewowe, aż po Wisłę i majaczący w oddali most Siekierkowski. Z czasem, przemierzając dawne uliczki dorożkarzy – Daktylową, Figową, Cytrynową - coraz częściej natykałem się na dźwigi budowlane. Stare Siekierki zaczęły odchodzić w przeszłość, wypełniły je osiedla deweloperskie. A Siekierki to właśnie część Urzecza. Dawne części mikroregionu etnograficznego zwanego Urzeczem - Saska Kępa, Zawady, Siekierki, okolice mostu Południowego - ulegają urbanizacji, procesom migracyjnym, nowoczesności. Postanowiłem sięgnąć do pamięci mieszkańców współczesnego Urzecza, by zachować resztki jego tożsamości. I tak narodził się projekt i pomysł na wystawę” - tłumaczył pomysłodawca i kurator wystawy Mariusz Raniszewski - nasz Gość Poranka, z którym porozmawialiśmy w audycji.
Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:
- o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka "Wyliczanki, wydzieranki” Opowieści z Walizki i Przyjaciele;
- o 8.10 połączylismy się z Zakopanem, gdzie tegoroczną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przybliżył nam Piotr Dorosz;
- o 8.35 Mariana Kril udała się wraz z nami na Jarmark Jagielloński w Lublinie;
- o 8.45 w “Pierwszych krokach” Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz grupy tanecznej "Woda na Młyn" opowiedział o krzyżaku;
- około 9.10 zapowiedź “Dwójki na miejscu”. Tym razem w Olsztynie;
- około 9.15 przenieśliśmy się do Krakowa. Publicysta i krytyk muzyczny Tomasz Janas podzielił się swoimi wrażeniami z festiwalu Etnokraków/Rozstaje.
Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakowało naszych innych stałych propozycji: “Historii polskiego folku”, “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Mariusz Raniszewski (kurator wystawy)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 9.25
gs