Pomysł stworzenia festiwalu powstał w wyniku obserwacji nowego zjawiska na polskiej scenie muzycznej, w której pomysłodawcy widzą fundament dla budowania nowoczesnej tożsamości: zakorzenionej i otwartej.
Radykalny, czyli w stronę korzeni
Jednym z ważnych czynników festiwalu jest aspekt społeczno-ideologiczny: - Żyjemy w czasach, w których często używa się słowa "radykalny", i to przez różne grupy. Słowo to może budzić niepokój. My chcemy "radykalność" odzyskać dla większej grupy ludzi niż tylko jacyś ekstremiści, i przypomnieć, że słowo "radykalny" pochodzi od łacińskiego radix, co oznacza korzeń. Uważamy, że droga do przodu to droga do wnętrza, do głębi - tłumaczył w audycji pomysłodawca i twórca festiwalu Michał Brzozowy, mówiąc, że jego głównym celem jest szukanie wspólnego języka w bardzo podzielonym współczesnym społeczeństwie polskim.
Radykalna Kultura Polska chce promować twórców łączących repertuar oraz techniki wykonawcze archaicznej wiejskiej muzyki tradycyjnej z praktykami kompozytorskimi i improwizacyjnymi (po)nowoczesnej awangardy – „poważnej”, jazzowej lub elektronicznej. - Chodzi raczej o pokazywanie, że np. repetytywność mazurków czy heterofoniczność to zjawiska bardzo żywe i uważane za awangardowe, o poszukiwanie własnej tożsamości.
Muzyka współczesna jest zdaniem Brzozowego zbyt zunifikowana, a znajomość korzeni - za mała., dlatego Radykalna Kultura Polska to nurt szukania wspólnego mianownika dla polskiej muzyki tradycyjnej i awangardowych twórców muzyki współczesnej, jazzowej, eksperymentalnej. - Może warto zrozumieć samych siebie - zachęcał do udziału w festiwalu Michał Brzozowy, przyznając, że jego ambicje i plany na przyszły rok są bardzo rozbudowane.
Laureaci 45. Nagrody im. Oskara Kolberga 2020.
06:25 [ PR2]PR2 (mp3) 19 wrzesień 2020 08_10_30 relacja z nagród oskara kolberga.mp3 Relacja z gali 45. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" (Poranek Dwójki)
W "Poranku Dwójki" słuchaliśmy także relacji z gali 45. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", zaproszenia do Wierchomli na Stryt Pasterski. O szczegółach opowiada Monika B. Florek ze Stowarzyszenia "Górale Karpat" i szczegółów na temat Międzynarodowych Warsztatów Pisania Ikon dla profesjonalnych artystów, w których brali w udział ikonopisarze z Ukrainy i różnych części Polski. Ikony, które powstały, są prezentowane na wystawie w Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju.
07:13 [ PR2]PR2 (mp3) 19 wrzesień 2020 08_37_32 stryt pasterski.mp3 Monika B. Florek ze Stowarzyszenia "Górale Karpat" zaprasza do Wierchomli na Stryt Pasterski (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Michał Brzozowy (pomysłodawca Festiwalu Radykalna Kultura Polska), Monika B. Florek (Stowarzyszenie Górale Karpat)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 7.00