Wiedzy na ten temat wielu z as brakowało podczas uczenia się historii powszechnej, historii Polski, bo tam nadal dominuje nauczanie historii politycznych elit, ale brakuje tej pisanej z perspektywy większości społeczeństwa, ludu. - W czasach PRL-u ludową historię Polski dodatkowo skrzywiono - zaczął Michał Rauszer, współautor książki "Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich".
To pierwsza książka z serii Ludowa Historia Polski, interdyscyplinarne spojrzenie na historię oporu: od średniowiecznych buntów chłopskich przez wybuchające w całej Europie antyfeudalne wojny chłopskie i XIX-wieczną rabację galicyjską aż po strajki chłopskie w II RP. Ważny w tym wszystkim jest nadal aktualny termin stosunku pańszczyźnianego. - Widać go dziś np. w stosunkach pracy, praktykach zawodowych. Stosunek pańszczyźniany to pewna określona relacja władzy między władcą i poddanym, my w Polsce nie mieliśmy okazji do tego, żeby przepracować to doświadczenie. Pańszczyznę de facto znieśli nam zaborcy, podział między chłopów a szlachtę bardzo się utrwalił, ujawnił się szczególnie w trakcje władzy sanacji. Także w PRL-u był powrót sarmatyzmu, a po '89 roku bardzo silnie wróciła ideologia panowania. Bardzo długo najgorszą obelgą dla kogoś było powiedzenie: "ty wieśniaku" - mówił autor książki.
Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:
- o 8.10 zerknęliśmy na trwający w Warszawie festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2020;
- o 8.35 odwiedziliśmy Gdańsk, gdzie trwa festiwal Dźwięki Północy, o którego szczegółach opowiedziała Aleksandra Kminikowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury;
- około 9.10 słuchaliśmy relacji z uroczystego ogłoszenia wyników IV konkursu i wernisażu wystawy pokonkursowej "Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu" w Nowym Sączu.
W audycji słuchaliśmy także kolejnych odcinków naszych stałych cykli: "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego o 7.50 i "Pierwsze kroki" Piotra Dorosza o 8.50.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: Michał Rauszer (pisarz, historyk), Aleksandra Kminikowska (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)
Data emisji: 3.10.2020
Godzina misji: 7.00