Żegnam Cię, mój świecie... rozmowy o śmierci i eschatologii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 10:03
“Śmierć zawsze jest wstrząsem. Sprawia ból. Wywołuje dotkliwe i trudne do zniesienia poczucie straty i pustki. Śmierć – nieodwracalna i ostateczna – wzbudzała grozę. Ale w przeszłości, zwłaszcza na wsi, zarówno w chatach, jak i na dworach, i w małych lokalnych społecznościach, była wydarzeniem i przeżyciem, które – jak pisze Melchior Wańkowicz – miało swój pełny i głęboki ton. Miało majestat, splendor i swoje celebracje – długi, skomplikowany, pełen wyrazu rytuał, należny samemu zmarłemu i jego bliskim.
Audio
  • Paweł Grochocki, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog opowiada o godnej śmierci (poranek Dwójki)
Pogrzeb huculski. Uroczystości pogrzebowe na wiejskim cmentarzu. 1929 r.
Pogrzeb huculski. Uroczystości pogrzebowe na wiejskim cmentarzu. 1929 r.Foto: NAC

Śmierć jednoczyła w żalu, powadze i swych smutnych, przejmujących obrzędach, zarówno rodzinę, jak i bliskich oraz dalszych sąsiadów i znajomych, a więc szerokie kręgi społeczne. Zobowiązywała do szczególnych zachowań, do okazania smutku, wielkiej powagi, współczucia, szacunku, a także pomocy i wsparcia moralnego, a często także rzeczowego, dotkniętej nieszczęściem rodziny. Była to śmierć oswojona – wydarzenie wielkiej wagi, do którego całe ludzkie życie zmierzało. Zamknięciem i w pewnym sensie zwieńczeniem życia miała być właśnie godna śmierć.” pisze w Polskich tradycjach i obyczajach dr Barbara Ogrodowska. W jaki sposób postępowano, by godnie żegnać zmarłych? O tym m.in. mówił Gość Poranka – Paweł Grochocki – śpiewak pogrzebowy, nauczyciel śpiewu, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Grochocki zajmuje się folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi.

Do tego w audycji:

  • prof. Lech Mróz – do 2013 roku dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW – wspominał zmarłą w styczniu prof. Zofię Sokolewicz – współorganizatorkę i dyrektorkę Centrum Europejskiego UW, wykładowczynię w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Centrum Europejskim UW
  • Posłuchaj
    33:21 [ PR2]PR2 (mp3) 31 październik 2020 08_09_54 mróz sokolewicz poranek dwójki.mp3 prof. Lech Mróz wspomina zmarłą prof. Zofię Sokolewicz (Poranek Dwójki)
     
     
  • Zapraszamy na Domówkę z Dwójką! Już dziś (31.10) o godz. 19.00 pianista i kompozytor Sławek Jaskułke przedstawi swoją muzyczną wizję obrazów Rafała Bujnowskiego
  • Posłuchaj
    06:18 [ PR2]PR2 (mp3) 31 październik 2020 09_25_39 domówka z dwójką poranek dwójki.mp3 Zaproszenie na Domówkę z Dwójką - Sławek Jaskułke (Poranek Dwójki)
     
     
  • Iga Fedak – instruktorka tańca ludowego, etnolożka i etnomuzykolożka opowiedziała o wirtualnym projekcie przedstawiającym świętych w polskiej kulturze, w tym śś. Rocha i Rozalię – patronów chroniących od zarazy
  • Posłuchaj
    12:17 [ PR2]PR2 (mp3) 31 październik 2020 08_33_32.mp3 Iga Fedak mówi o wirtualnym projekcie hagiografii w kulturze ludowej (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 31.10.2020

Godzina emisji: 9.25