10:05 Poranek Harasimowicz 2021_03_08-09-32-07.mp3 Rozmowa z Cezarym Harasimowiczem o premierze "Lewiatana" w Teatrze Telewizji (Poranek Dwójki)
Wojciech Tomczyk o spektaklu "Bezkrólewie"
Spektakl przeniesie widzów do XIX wieku, na luksusowy statek, gdzie rozgrywa się akcja przypominająca klimatem kryminały Agathy Christie. Na adaptację powieści Borisa Akunina odpowiedzialny był Cezary Harasimowicz, który wielowątkową, obszerną powieść zmieścił do salonu na statku "Lewiatan".
- Z jednej strony jest zachowana jedność czasu, miejsca i akcji, z drugiej strony powieść jest wielowątkowa i każda postać ma jakiś background - opowiadał autor.
Problemy adaptacyjne
W związku z trudnościami związanymi ze specyfiką powieści, Cezary Harasimowicz zdecydował się skupić na samych relacjach pomiędzy zamkniętymi na statku, podejrzanymi o morderstwo postaciami. Specyfika miejsca została oddana poprzez operatora kamery, który był w stałym ruchu pomiędzy bohaterami spektaklu. Dopełnieniem historii jest piękna inscenizacja, kostiumy i scenografia.
- Wszystko rozgrywa się na poziomie dialogów i interakcji między postaciami, które są zawarte w jednym miejscu w salonie na statku "Lewiatan" - mówił Cezary Harasimowicz - ale mamy też bogactwo inscenizacyjne, scenograficzne i fantastyczne kostiumy.
Autor adaptacji podkreślił również, że "Lewiatan" doskonale nadaje się do kina mimo, że na jakie powstanie poświęcono raptem 7 dni. - To jest szaleńcze tempo i właściwie niewiarygodne, że się udało tak fantastyczną pracę wykonać w ciągu tak krótkiego czasu - mówił.
Odwieczna walka dobra ze złem
Cezary Harasimowicz pracując nad adaptacją "Lewiatana" pozostawał w ścisłej współpracy z reżyserem - Bartoszem Konopką, który wpływał na obraz produkcji, a także na jej sens i znaczenie, które skupia się na odwiecznej walce dobra ze złem.
- Tam, gdzie występuje zbrodnia i morderstwo, tam ujawnia się zło tego świata. Oczywiście to jest zawarte w pewnej konwencji kryminału Agathy Christie. Natomiast wszystkie postacie zagęszczone w jednym salonie stoją na krawędzi dobra i zła - opowiadał Cezary Harasimowicz.
"Lewiatan" oprócz oczywistych wątków detektywistycznych i kryminalnych jest formą dramatu wchodzącego w głąb psychologii postaci ukształtowanych przez konkretną przeszłość i jej wydarzenia.
- Najważniejsze jest to, co znajduje się w tych postaciach, które są w jednym miejscu, i wśród których większość jest podejrzana o morderstwo - mówił gość "Poranka Dwójki".
YouTube: TVP VOD
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz)
Data emisji: 8.03.2021
Godzina emisji: 9.30
ml