"Posyłka" według Żeleńskiego na drodze do musicalowego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:51
- Od samego początku myśleliśmy, żeby zrobić z tego spektakl, więc rozwijaliśmy scenariusz bardziej teatralny, musicalowy, ale przyszły czasy jakie przyszły. Pomyśleliśmy, że słuchowisko będzie dobrym startem. Mamy wspaniałe przykłady największych brodwayowskich tytułów, które szły takim samym szlakiem - o projekcie "Posyłka" stworzonym na podstawie dzieł Władysława Żeleńskiego mówił jeden z jego pomysłodawców, Maciej Pawlak.
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
19:58 Poranek Dwójki 17 marzec 2021 08_34_01.mp3 Rozmowa o projekcie "Posyłka" stworzonym na podstawie dzieł Władysława Żeleńskiego (Poranek Dwójki)

W tym roku - 23 stycznia - obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci Władysława Marcjana Mikołaja Żeleńskiego, urodzonego w 1837 roku w Grodkowicach koło Krakowa kompozytora, pianisty, dyrygenta i pedagoga (ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego). Nieco przypadkowo okrągła rocznica zbiegła się z realizacją przedsięwzięcia, na podstawie utworów kompozytora. - Na jego pieśni trafiliśmy wcześniej. Tym, co nas zainspirowało była niezwykła siła i magia obecna w jego utworach - opowiadał Tadeusz Kabicz, reżyser i scenarzysta projektu.

Jadwiga Rappe pap 1200.jpg
Jadwiga Rappé: zależało nam na jak najszerszym wachlarzu pieśni Żeleńskiego

"Posyłka" to projekt muzyczny prezentujący świeże spojrzenie na pieśni Władysława Żeleńskiego. Treść i nastrój utworów tworzą tu baśniową opowieść, którą oplata dialogowa narracja - czytamy na stronie projektu.

Szymon Sutor, aranżer i producent muzyczny nie krył, że praca nad utworami była poważnym wyzwaniem. - To było intrygujące spotkanie. Miałem poczucie, że mierzę się z gigantem, bo to postać neoromantyzmu, która słynęła z doskonałych pieśni - podkreślił. - Kontakt z tym materiałem dał mi wiele nowych doświadczeń. Starałem się przekształcić te utwory, żeby one nadal miały autentyczność Władysława Żeleńskiego, ale żeby mogły wybrzmieć w sposób nowoczesny, teatralno-musicalowy.

Źródło: Posyłka/Maciej Pawlak - Posyłka (arr. Szymon Sutor)

Od połowy lutego br. całość przedsięwzięcia można oglądać online. W dalszej perspektywie twórcy planują zorganizować koncerty prezentujące nowo powstałe utwory, a także rozwinąć projekt do scenicznej formy spektaklu muzycznego.

- Tam, gdzie rodzą się ograniczenia, rodzą się też nowe możliwości. Dla mnie najważniejsze było, że skoro nie jest możliwe spotkanie z widzem twarzą w twarz, to żeby skupić się na formie stricte dźwiękowej - zaznaczył Tadeusz Kabicz. - Opowiadanie historii w ten sposób jest szalenie ciekawe. A my jesteśmy ambitni i daliśmy z siebie wszystko - dodał reżyser.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Szymon Sutor (aranżacje i produkcja muzyczna), Tadeusz Kabicz (scenariusz, reżyseria, pomysł), Maciej Pawlak (pomysł albumu, wykonanie)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 8.30

uk

Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek Dwójka pieśń
Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: "Warszawianka" kwestionuje bogoojczyźniane postawy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:08
- "Warszawianka" to utwór krytyczny, tak jak cała tworczość Wyspiańskiego. Błędem byłoby myślenie, że to silny, bogoojczyźniany tekst, który zagrzewa do oddwania życia za ojczyznę. To trudny utwór, bo on kwestionuje takie poświęcenie - mówił w Dwójce Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gomora". Tomasz Man: okazałem się złym prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:40
- Tekst powstał kilka lat temu. Pochodzi z większego tekstu "Nad brzegami Babilonu", który napisałem na zamówienie teatru w niemieckim Aahen. Opowiada on skróconą wersję powstania religii. "Gomora" jest jedną z tych opowieści, trochę proroczą jak pokazało życie - mówił autor i reżyser słuchowiska, które w sobotę (16.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń