Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że po trzech miesiącach publiczność znów będzie mogła znów zobaczyć arcydzieła z Galeria Sztuki XIX wieku, która "jest sercem muzeum".
- To taka galeria, którą uważa się za trzon muzeum - wyjaśniał.
Podkreślił, że dzięki rearanżacji na wystawie pojawiły się dzieła mniej znanych artystów takich jak Witold Wojtkiewicz i Maurycy Gottlieb, który został zestawiony ze swoim nauczycielem Janem Matejką.
- Dziełom polskim towarzyszą wybrane prace twórców francuskich, austriackich, niemieckich, rosyjskich, holenderskich, fińskich - dodał szef resortu kultury.
Wieloletni dorobek
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypomniał, że otwarcie Galerii Sztuki XIX Wieku jest kolejnym etapem modernizacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Muzeum Narodowe charakteryzuje się ciągłością pracy i kontynuacją wieloletniego dorobku - podkreślił.
Dodał, że ma nadzieję na wzbogacenie zbiorów Galerii o kolejne dzieła, które zaginęły w czasie II wojny światowej.
- Powoli wracają do nasz dzieła, które w olbrzymiej liczbie zginęły z polskich zbiorów – powiedział.
Rozbudowa muzeum
Przypomniał także, że celem resortu kultury jest rozbudowa Muzeum Narodowego.
- Są dobre informacje dotyczące rozwoju Muzeum Narodowego. Dziś rozmawiałem na ten temat z wiceprezydentem Warszawy. Jest zgoda władz miasta i konserwatora zabytków, aby rozpocząć tę długo wyczekiwaną inicjatywę – mówił.
Powrót dzieł Wyspiańskiego
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł zaznaczył, że jedną z najważniejszych zmian jest powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego - blisko 60 pasteli i prac graficznych.
Zaznaczył, że ze względu na surowe wymogi konserwatorskie prace będą prezentowane rotacyjnie. Jak dodał, ponadto na początku 2022 roku na ekspozycji zostanie otwarty Gabinet Fotografii ze zdjęciami z epoki. Dotychczas prezentowaną kolekcję uzupełniono o rzeźby Abrahama Eisenberga, Toli Certowicz i Bolesława Biegasa.
00:26 gal1.mp3 Piotr Gliński o ponownym otwarciu Galerii Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie (IAR)
Warsztaty i spotkania
Otwarciu Galerii towarzyszy bogaty program edukacyjny dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Można wziąć udział w warsztatach i spotkaniach na wystawie.
Dziełom z Galerii Sztuki XIX Wieku będzie też poświęcona część świątecznego programu MNW.
00:24 gal2.mp3 Łukasz Gaweł o ekspozycji gabinet Wyspiańskiego (IAR)
fc