"Recenzowana monografia, która stanowi drugi tom z cyklu EtnoBiblioteka, w istotny sposób uzupełnia dotychczasowy stan badań nad wybranymi zagadnieniami religijności ludowej w Polsce. […] Redaktorzy zestawili przyjęte teksty w trzy główne bloki tematyczne. W pierwszym przedstawiono wybrane postaci świętych w oparciu o literaturę hagiograficzną, opracowania historyczne, etnograficzne, a także te opisujące współczesne praktyki religijne i świeckie", pisze w recenzji tomu prof. Mariola Tymochowicz.
Okładka książki "Przed ołtarzem pól... Święci w kulturze ludowej"
W tomie zbadano pieśni religijne poświęcone dwóm ważnym w naszym kraju patronkom, zanalizowano wybrane dzieła plastyczne prezentujące postaci świętych, zrobiono również sondę o tym, jak współcześnie ukierunkowany jest kult świętych. Szczegół publikacji w "Poranku Dwójki" przybliżał redaktor tomu Damian Gocół z Instytutu Filologii Polskiej UMCS i zastępca redaktora naczelnego "Pisma Folkowego".
- Cała seria ma pokazywać ludziom subtelności kultury ludowej, która z jednej strony jest egzotyczna, a z drugiej swojska. Religijność ludowa jest takim jej aspektem, który może nas często wprawiać w zdziwienie, bo jest dalekie od ortodoksji. Wyobrażenia o świętych sięgają do starszych wyobrażeń, może nawet przedchrześcijańskich, wiec to ciekawe źródło informacji - mówił o serii EtnoBiblioteka wydawanej przez UMCS.
Sięgając do tekstów mówionych, tekstów kultury, muzyki ludowej i dziel sztuki tradycyjnej, twórcy tomu starają się dojrzeć te tradycyjne wyobrażenia o religijność wciąż silnie obecne we współczesnej kulturze. Bo kult świętych nadal jest obecny, wykorzystywany np. do promocji miejscowości, regionów.
Kult maryjny to wyjątkowa oznaka religijności ludowej w Polsce, ale dzisiaj obecna jest też komercyjna strona zjawiska. Potwierdza to przykład św. Walentego czy prośba o poświęcenie pytona na tradycyjnym odpuście św. Rocha dla zwierząt w Mikstacie, kult świętych Wawrzyńca, Barbary, Gertrudy czy Jana Pawła II pokazuje, jak religijność żyje w naszym współczesnych życiu.
Do tego:
- Historie kobiet, historie ludzi, pieśni. Dziesięć kompozycji opartych na pieśniach tradycyjnych z wybranych regionów Polski na lirę korbową, elektronikę i głos. Malwina Paszek po wielu przygodach, poszukiwaniach i muzycznych eskapadach na Wschód wraca do swoich rodzinnych stron, do południowej Wielkopolski. W dawnych melodiach odnajduje inspiracje, i tak powstają "DZIEWUCHY", solowy debiut! O nim, razem z płytą dla Słuchaczy, słuchamy w "Poranku Dwójki".
07:43 _PR2_AAC 2022_01_15-09-13-03 Malwina Paszek.mp3 Malwina Paszek o swojej solowej płycie "Dziewuchy"
- w audycji sprawdziliśmy, co Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowuje na ferie zimowe. Ruszają tam zajęcia dla dzieci, poświęcone kulturze Syberii. Scenariusz "Ferii w Muzeum" napisany został w oparciu o znajdującą się w zbiorach placówki "Kolekcję syberyjską". O samej kolekcji oraz czekających na najmłodszych atrakcjach opowiadały Urszula Sobczyk - koordynatorka działań edukacyjnych Muzeum i Magdalena Zych - kuratorka. Ferie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, zatytułowane "Z natury rzeczy" potrwają do 30 stycznia. Szczegółowe informacje na temat zajęć i warsztatów znajdą Państwo na stronie etnomuzeum.eu.
04:55 _PR2_AAC 2022_01_15-07-50-24 MEK.mp3 Spędź ferie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie! (Poranek Dwójki)
- zaprosiliśmy na koncert zespołu KUST z cyklu Wielogłosy w tę niedzielę w Warszawie. Zespół Kust, czyli Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk, Tadeusz Skowroński, Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński, kilka miesięcy temu wydał swój debiutancki album. Czerpiąc z tradycji śpiewu towarzyszącego rytuałom, wiąże on je z tradycją muzyki współczesnej, zorientowanej na doznanie transgresji. Kust to tradycyjna nazwa rytuału, a Kust jako zespół, to projekt służący przeżywaniu go poprzez tworzenie i odtwarzanie muzyki. Kust wystąpi w Warszawie, a na koncert zapraszają Marta Derejczyk i Joanna Skowrońska, z którymi spotkał się Piotr Osowicz.
06:12 kust.mp3 Kust zaprasza na koncert (Poranek Dwójki)
- z dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszką Żołną-Zdunek sprawdzaliśmy, co się dzieje na 40. Jubileuszowym Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej
- posłuchaliśmy też najnowszego odcinka "Źródłosłowu", w którym mówiliśmy o tym, czym na dawnej wsi polskiej było bydło.
PLAYLISTA AUDYCJI
- Francesco Tristano Toccata
- Letta Mbulu & Hugh Masekela Mahlalela
- Hans-Joachim Roedelius & Tim Story Crisscrossing
- Philip Glass & Susanne Vega Songs from Liquid Days, III. Freezing, wyk. Linda Ronstadt Kronos Quartet
- The Joubert Singers Stand on the Word
- Jean-Michel Blais nina
- Babatunde Olatunji Akiwowo
- Poldowski (Irene Régine Wieniawska) Sonata d-moll, III. Finale. Presto con fuoco, wyk. Jennifer Pike (skrzypce), Petr Limonov (fortepian)
- Sergiusz Prokofiew „Merkucjo” z baletu „Romeo i Julia” op. 64, aranż. na altówkę i fortepian, wyk. Timothy Ridout (altówka), Frank Dupree (fortepian)
- Amaria Hamadalher Bahouche
- Jan Sebastian Bach Aria z kantaty „Jauchzet Gott in allen Landen” (Chwała Bogu na ziemi całej) BWV 51, wyk. Sabine Devieilhe (śpiew), Pygmalion, Raphaël Pichon (dyr.)
- Malwina Paszek Jasio konie poił
- Earl Wild „Embraceable You” z cyklu „Siedem etiud wirtuozowskich na podstawie Gershwina”, wyk. Martin James Bartlett (fortepian)
- Etran de L'Aïr Agrim Agadez
- Malwina Paszek Dobranoc kuochanko
- Malwina Paszek Nie przebiyraj wiejska panno
- Ennio Morricone Suita Giuseppe Tornatore, II. Nostalgia z filmu „Cinema Paradiso” + III. Looking For You (Love Theme) z filmu „Cinema Paradiso”, wyk. Marco Serino (skrzypce), Orchestra Haydn di Bolzano e Trento, Andrea Morricone (dyr.)
- Jean Françaix Sonatina na trąbkę i fortepian, I. Preludium, wyk. Simon Höfele (trąbka), Elisabeth Brauss (fortepian)
- Siergiej Rachmaninow Dwanaście pieśni op. 21, V. Bzy, transkrypcja na fortepian solo Sergiej Rachmaninow, wyk. Daria van den Bercken (fortepian)
- Pastor T.L. Barrett & The Youth for Christ Choir Nobody Knows
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 9.30