Armenia. Obieg zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 18:50
Nie tak daleko leży kraj, w którym ludzie od ponad trzech dekad żyją w lockdownie. To Armenia, która z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, morderczego konfliktu o Górski Karabach, uzależnienia od Rosji, ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej i postępującego rozkładu państwa jest izolowana na arenie międzynarodowej.
Audio
  • Maciej Falkowski o swojej książce "Armenia. Obieg zamknięty"
Kościół Khor Virap z Górą Ararat w tle, Armenia.
Kościół Khor Virap z Górą Ararat w tle, Armenia.Foto: Shutterstock

Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności. "Armenia. Obieg zamknięty" to próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zrozumienia tożsamości Ormian. Maciej Falkowski, który przez wiele lat poznawał Armenię od środka, przywiózł ze swych podróży fascynujące opowieści o ormiańskiej przeszłości i teraźniejszości. Opowiada więc o stolicy i prowincji, o polityce i codziennym życiu, o stanowiącym kość niezgody z Azerbejdżanem Górskim Karabachu, ale przynosi też czytelnikom historie ze wschodniej Turcji, z Gruzji, Rosji, Bliskiego Wschodu, dawnych Kresów Wschodnich, Wenecji i wielu innych miejsc, do których los przez wieki rzucał Ormian. Jego książka jest jednak nie tylko opowieścią o Armenii i Ormianach, ale także o tym, jak bardzo historia może definiować współczesność.


Okładka książki "Armenia.Obieg zamknięty" Macieja Falkowskiego Okładka książki "Armenia.Obieg zamknięty" Macieja Falkowskiego

- Muszę się przyznać, że książka jest mniej szczera, niż myślałem na początku, sporo szczerych rzeczy po długim namyśle wykreśliłem, bo byłaby zbyt szczera i krytyczna. Jest dość gorzka, ale i optymistyczna - mówił o swojej książce Maciej Falkowski, który w Armenii spędził dużo czasu, w różnych rolach, m.in. dyplomaty. Obraz Armenii w publikacjach często przytłacza pesymizmem związanym ze skomplikowaną historią Ormian i ich trudną obecną sytuacją. Ale dostrzega pewną formę optymizmu. - Optymizm różnie się prezentuje, u Ormian to raczej poczucie wieczności, przekonanie, że zawsze będą trwali, niezależnie od wydarzeń.

Historia tego najstarszego chrześcijańskiego kraju to może potwierdzać, bo robi wrażenie olbrzymią historią. - Na co dzień Ormianie żyją jak wszyscy ludzie na świecie, ale traumy historyczne pojawią się w rozmowach z obcokrajowcami, którym chcą wytłumaczyć swoją skomplikowaną historię. Mają silne poczucie odrębności, wyjątkowości, wręcz wyższości, prawie z wszystkim sąsiadami Ormianie mają kiepskie stosunki. Mimo to w ich historii i w ich cechach dostrzegam coś wyjątkowego, wielką siłę, promyki nadziei na przyszłość. Mimo bagażu historii i trudnej obecnej sytuacji wierzę w ten naród - podkreśla Maciej Falkowski.


Do tego:

  • Poetka, wycinankarka, „czepsiarka”, śpiewaczka weselna, gawędziarka. Znakomita wykonawczyni wszelkich gatunków pieśni regionu Kurpiów i znawczyni obrzędów tego regionu, niestrudzona animatorka lokalnego życia kulturalnego - WALERIA ŻARNOCH w pieśniach i opowieściach jest bohaterką najnowszej części serii Muzyka Źródeł - w "Poranku Dwójki" będzie DO ZDOBYCIA dla Słuchaczy! O samej artystce opowiadał nam też prof. Piotr Dahlig.
    Posłuchaj
    06:09 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 09_17_42 dahlig żarnochowa.mp3 Prof. Piotr Dahlig wspomina Walerię Żarnochową
     
  • O Karaimach mogli się Państwo dowiedzieć z różnych naszych reportaży, warto przypomnieć, że ta społeczność charakteryzuje się odrębnym pochodzeniem etnicznym w kręgu kultury turkijskiej oraz oddzielną religią opierającą się na Starym Testamencie lecz bez dodatkowych komentarzy (czyli bez Talmudu).
    W tym roku mija 625 lat, od kiedy zostali sprowadzeni na tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego i z tego powodu rząd Litwy ogłosił rok 2022 rokiem Karaimów. Szerzej o okolicznościach mówią nam Mariola Abkowicz, wykładowczyni Instytutu Orientalistyki, przewodnicząca zarządu Związku Karaimów Polskich oraz Halina Kubeckaity, filozof, emerytowana dyplomatka, członek związku kulturalnego Karaimów na Litwie.
    Posłuchaj
    05:09 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 07_51_02 karaimowie.mp3
     
  • Dziś w Warszawie rozpoczyna się dwudniowy warsztat ukraińskich pieśni o miłości. Prowadząca - performerka, wokalistka, instruktorka emisji głosu Eliza Paś-Dimitrow - mówi, że pieśni o tematyce miłosnej przepełnione są wieloraką symboliką, goszczą w nich często dramatyczne historie o rozłące, nieszczęśliwej miłości do swojego wybranka lub wybranki. A łączy je wszystkie pewnego rodzaju niewypowiedziana tęsknota. Podczas dwudniowych warsztatów na warszawskiej Pradze uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami o miłości, z ich symboliką i historiami. Zaprasza Eliza Paś-Dimitrow.
    Posłuchaj
    04:36 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 08_12_26 pieśni o miłości.mp3 Eliza Paś-Dimitrow zaprasza na warsztaty ukraińskich pieśni o miłości
     
  • Relacja z Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
    Posłuchaj
    10:15 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 08_35_02 góralski karnawał.mp3 Relacja Aleksandry Faryńskiej z 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
     
  • w "Źródłosłowie" wspomnienie prof. Jerzego Bartmińskiego i słynnego "Słownika stereotypów i symboli ludowych"

PLAYLISTA

  1. Leokadiya Kashperova Au sein de la nature, III. Le murmure des blés, wyk. Sarah Cahill (fortepian)
  2. Waleria Żarnoch i Kapela z Dąbrów Oberek z pokrzykiwaniem
  3. Francis Poulenc Sonata wiolonczelowa, I. Allegro – Tempo di marcia, wyk. I Giardini
  4. Wolfgang Amadeusz Mozart Aria „Voi che sapete” z opery „Wesele Figara” K. 492, aranż. na róg i kwartet smyczkowy, wyk. Felix Klieser (róg), Zemlinsky Quartet
  5. Rima Khcheich & Maarten van der Grinten Atamanna
  6. Bratsch A Romalei Te Djilas
  7. Sophia Jani I Kwartet smyczkowy „See the grass is full of stars”, II. Meditation, wyk. Kontai Ensemble
  8. Henry Purcell Rondeau / John Lennon & Paul McCartney When I'm Sixty Four, wyk. Asya Fateyeva (saksofon), Lautten Compagney, Wolfgang Katschner
  9. Ludwig van Beethoven „Temat. Vivace” z cyklu „33 Wariacje na temat walca Diabellego op. 120”, wyk. Mitsuko Uchida (fortepian)
  10. Shura Lipovsky Morenica
  11. Jean-Michel Blais passepied
  12. Waleria Żarnoch, Ignacy Zyśk i Stanisław Lis Staro baba
  13. Barcelona Gipsy Balkan Orchestra Bint al Shalabiya
  14. Franz Liszt Pater noster, wyk. Gábor Gadó (gitara elektryczna), János Ávéd (saksofon), Éva Osztrosits (altówka), Tamás Zétényi (wiolonczela)
  15. Ramzi Aburedwan Sodfa
  16. Waleria Żarnoch i Ignacy Zyśk Prose posłuchać co wum zaśpiewum
  17. Florence Beatrice Price Adoration, wyk. Daniel Hope (skrzypce), Zürcher Kammerorchester
  18. Konstantia Gourzi wind whispers op. 85, II. floating leaf, wyk. William Youn (fortepian)
  19. Lafra Ki Eshmerá Shabat
  20. Dobranotch Altin Oro

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek 

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 9.15