Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności. "Armenia. Obieg zamknięty" to próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zrozumienia tożsamości Ormian. Maciej Falkowski, który przez wiele lat poznawał Armenię od środka, przywiózł ze swych podróży fascynujące opowieści o ormiańskiej przeszłości i teraźniejszości. Opowiada więc o stolicy i prowincji, o polityce i codziennym życiu, o stanowiącym kość niezgody z Azerbejdżanem Górskim Karabachu, ale przynosi też czytelnikom historie ze wschodniej Turcji, z Gruzji, Rosji, Bliskiego Wschodu, dawnych Kresów Wschodnich, Wenecji i wielu innych miejsc, do których los przez wieki rzucał Ormian. Jego książka jest jednak nie tylko opowieścią o Armenii i Ormianach, ale także o tym, jak bardzo historia może definiować współczesność.
Okładka książki "Armenia.Obieg zamknięty" Macieja Falkowskiego
- Muszę się przyznać, że książka jest mniej szczera, niż myślałem na początku, sporo szczerych rzeczy po długim namyśle wykreśliłem, bo byłaby zbyt szczera i krytyczna. Jest dość gorzka, ale i optymistyczna - mówił o swojej książce Maciej Falkowski, który w Armenii spędził dużo czasu, w różnych rolach, m.in. dyplomaty. Obraz Armenii w publikacjach często przytłacza pesymizmem związanym ze skomplikowaną historią Ormian i ich trudną obecną sytuacją. Ale dostrzega pewną formę optymizmu. - Optymizm różnie się prezentuje, u Ormian to raczej poczucie wieczności, przekonanie, że zawsze będą trwali, niezależnie od wydarzeń.
Historia tego najstarszego chrześcijańskiego kraju to może potwierdzać, bo robi wrażenie olbrzymią historią. - Na co dzień Ormianie żyją jak wszyscy ludzie na świecie, ale traumy historyczne pojawią się w rozmowach z obcokrajowcami, którym chcą wytłumaczyć swoją skomplikowaną historię. Mają silne poczucie odrębności, wyjątkowości, wręcz wyższości, prawie z wszystkim sąsiadami Ormianie mają kiepskie stosunki. Mimo to w ich historii i w ich cechach dostrzegam coś wyjątkowego, wielką siłę, promyki nadziei na przyszłość. Mimo bagażu historii i trudnej obecnej sytuacji wierzę w ten naród - podkreśla Maciej Falkowski.
Do tego:
- Poetka, wycinankarka, „czepsiarka”, śpiewaczka weselna, gawędziarka. Znakomita wykonawczyni wszelkich gatunków pieśni regionu Kurpiów i znawczyni obrzędów tego regionu, niestrudzona animatorka lokalnego życia kulturalnego - WALERIA ŻARNOCH w pieśniach i opowieściach jest bohaterką najnowszej części serii Muzyka Źródeł - w "Poranku Dwójki" będzie DO ZDOBYCIA dla Słuchaczy! O samej artystce opowiadał nam też prof. Piotr Dahlig.
06:09 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 09_17_42 dahlig żarnochowa.mp3 Prof. Piotr Dahlig wspomina Walerię Żarnochową
- O Karaimach mogli się Państwo dowiedzieć z różnych naszych reportaży, warto przypomnieć, że ta społeczność charakteryzuje się odrębnym pochodzeniem etnicznym w kręgu kultury turkijskiej oraz oddzielną religią opierającą się na Starym Testamencie lecz bez dodatkowych komentarzy (czyli bez Talmudu).
W tym roku mija 625 lat, od kiedy zostali sprowadzeni na tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego i z tego powodu rząd Litwy ogłosił rok 2022 rokiem Karaimów. Szerzej o okolicznościach mówią nam Mariola Abkowicz, wykładowczyni Instytutu Orientalistyki, przewodnicząca zarządu Związku Karaimów Polskich oraz Halina Kubeckaity, filozof, emerytowana dyplomatka, członek związku kulturalnego Karaimów na Litwie.
05:09 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 07_51_02 karaimowie.mp3
- Dziś w Warszawie rozpoczyna się dwudniowy warsztat ukraińskich pieśni o miłości. Prowadząca - performerka, wokalistka, instruktorka emisji głosu Eliza Paś-Dimitrow - mówi, że pieśni o tematyce miłosnej przepełnione są wieloraką symboliką, goszczą w nich często dramatyczne historie o rozłące, nieszczęśliwej miłości do swojego wybranka lub wybranki. A łączy je wszystkie pewnego rodzaju niewypowiedziana tęsknota. Podczas dwudniowych warsztatów na warszawskiej Pradze uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami o miłości, z ich symboliką i historiami. Zaprasza Eliza Paś-Dimitrow.
04:36 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 08_12_26 pieśni o miłości.mp3 Eliza Paś-Dimitrow zaprasza na warsztaty ukraińskich pieśni o miłości
- Relacja z Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
10:15 [ PR2]PR2 (mp3) 12 luty 2022 08_35_02 góralski karnawał.mp3 Relacja Aleksandry Faryńskiej z 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
- w "Źródłosłowie" wspomnienie prof. Jerzego Bartmińskiego i słynnego "Słownika stereotypów i symboli ludowych"
PLAYLISTA
- Leokadiya Kashperova Au sein de la nature, III. Le murmure des blés, wyk. Sarah Cahill (fortepian)
- Waleria Żarnoch i Kapela z Dąbrów Oberek z pokrzykiwaniem
- Francis Poulenc Sonata wiolonczelowa, I. Allegro – Tempo di marcia, wyk. I Giardini
- Wolfgang Amadeusz Mozart Aria „Voi che sapete” z opery „Wesele Figara” K. 492, aranż. na róg i kwartet smyczkowy, wyk. Felix Klieser (róg), Zemlinsky Quartet
- Rima Khcheich & Maarten van der Grinten Atamanna
- Bratsch A Romalei Te Djilas
- Sophia Jani I Kwartet smyczkowy „See the grass is full of stars”, II. Meditation, wyk. Kontai Ensemble
- Henry Purcell Rondeau / John Lennon & Paul McCartney When I'm Sixty Four, wyk. Asya Fateyeva (saksofon), Lautten Compagney, Wolfgang Katschner
- Ludwig van Beethoven „Temat. Vivace” z cyklu „33 Wariacje na temat walca Diabellego op. 120”, wyk. Mitsuko Uchida (fortepian)
- Shura Lipovsky Morenica
- Jean-Michel Blais passepied
- Waleria Żarnoch, Ignacy Zyśk i Stanisław Lis Staro baba
- Barcelona Gipsy Balkan Orchestra Bint al Shalabiya
- Franz Liszt Pater noster, wyk. Gábor Gadó (gitara elektryczna), János Ávéd (saksofon), Éva Osztrosits (altówka), Tamás Zétényi (wiolonczela)
- Ramzi Aburedwan Sodfa
- Waleria Żarnoch i Ignacy Zyśk Prose posłuchać co wum zaśpiewum
- Florence Beatrice Price Adoration, wyk. Daniel Hope (skrzypce), Zürcher Kammerorchester
- Konstantia Gourzi wind whispers op. 85, II. floating leaf, wyk. William Youn (fortepian)
- Lafra Ki Eshmerá Shabat
- Dobranotch Altin Oro
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 9.15