Premiera słuchowiska "Taki, co umiera". W hołdzie cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 10:24
- Jako aktorka zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby to się przydarzyło mnie, mojej rodzinie, moim bliskim. Jestem w tej wibracji, a nawet głębiej. Zawód aktora daje nam tę możliwość, ale jest w tym też trochę balansowania na krawędzi, bo to nie są tylko dobre emocje - opowiadała w Dwójce Magdalena Czerwińska, odtwórczyni jednej z ról słuchowisku "Taki, co umiera" o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Premiera już w sobotę (5.03) o godz. 19.30.
Magdalena Czerwińska w słuchowisku Taki, co umiera wcieliła się w postać Barbary Sadowskiej
Magdalena Czerwińska w słuchowisku "Taki, co umiera" wcieliła się w postać Barbary SadowskiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

Słuchowisko o machinie kłamstw

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. W wyniku uruchomienia przez urząd bezpieczeństwa ogromnej machiny kłamstw i manipulacji kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci.

Hołd oddany cierpieniu

Łukasz Lewandowski, który podjął się adaptacji tekstu, głęboko analizował z aktorami emocje przeżywane przez bliskich Grzegorza Przemyka. - Próbujemy choćby w minimalnym stopniu pokłonić się im i zaprosić do refleksji - podkreśliła Magdalena Czerwińska, która wcieliła się w rolę Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka.

- Jestem bardzo poruszona, a jednocześnie za każdym razem mam w sobie wdzięczność, że mogę dotykać takich tekstów - nie kryła aktorka.

***

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk wraz z kolegami świętował maturę. Z placu Zamkowego, gdzie został zatrzymany przez milicję, został odwieziony do komisariatu MO przy ul. Jezuickiej. Tam brutalnie go bito. Wezwana przez milicję karetka odwiozła go do Pogotowia Ratunkowego przy ul. Hożej. Świadkowie, którzy znajdowali się wówczas w stacji pogotowia, zeznawali, że 19-latek już wtedy sprawiał wrażenie nieprzytomnego, był wyciągany z windy za nogi.

Posłuchaj
07:11 POranek Dwójki 4 marzec 2022 08_08_09.mp3 Zaproszenie na premierę słuchowiska "Taki, co umiera" (Poranek Dwójki)

Premiera spektaklu w sobotę (5.03) w godz. 19.30-20.00. Transmisja na antenie Dwójki oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Zobacz więcej na temat: Dwójka Grzegorz Przemyk
Czytaj także

"Próba rekonstrukcji". "To jedna z moich najważniejszych realizacji radiowych"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:15
- Miałem przyjemność i honor odbyć podróż z tą prozą czy, można powiedzieć, filozofią. To jest bardzo mądry test - mówił o słuchowisku "Próba rekonstrukcji" reżyser i autor adaptacji tekstów Tadeusza Różewicza Dariusz Błaszczyk. Na transmisję spektaklu zapraszamy dziś (8.10) od godz. 17.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 18:00
- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń