- Zbliżają się 62. Kaliskie Spotkania Teatralne - najstarszy festiwal teatralny w Polsce
- Wydarzenie potrwa od 7 do 14 maja, w programie jest 14 spektakli, wystawy i koncert zespołu Dziczka
62. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych oficjalnie rozpoczyna się 7 maja. Przez tydzień widzowie będą mogli oglądać 14 spektakli z całej Polski. - Do Kalisza przyjeżdżają najlepsze, najciekawsze, najwybitniejsze spektakle z roku poprzedzającego festiwal - zapewniał Bartosz Zaczykiewicz.
"Dziady" w czasach wojny
Wśród festiwalowych tytułów znalazły się m.in. "Awantura w Chioggi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy "Źli Żydzi" Gdyńskiego Centrum Kultury, a także najgłośniejsze przedstawienie ubiegłego roku - "Dziady" przygotowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jak się okazało, ze względów technicznych widowiska tego nie udało się pokazać w Kaliszu, stąd decyzja o tym, by kaliska widownia pojechała do Krakowa.
- Przez wydarzenia mające miejsce na Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji to przedstawienie nabrało niebywałej aktualności, kolorów, o których pisał Mickiewicz. Bardzo wprost się to w tej chwili w spektaklu przenosi - zauważył Bartosz Zaczykiewicz.
Nestor wśród festiwali
Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce, nieprzerwanie organizowanym od 1961 roku. - Festiwal odbył się nawet w stanie wojennym, mieliśmy szczęście zrealizować go także w czasie pandemii, w tych krótkich okresach, kiedy można było grać - mówił dyrektor artystyczny wydarzenia.
Jak podkreślił, od 1985 roku wydarzenie ma też drugi człon nazwy - Festiwal Sztuki Aktorskiej.
- To jedyny festiwal poświęcony tylko sztuce aktorskiej i tylko aktorzy są poddawani ocenie, tylko oni wywożą stąd nagrody. To jest też podstawowy klucz doboru spektakli - zaznaczył Bartosz Zaczykiewicz.
62. Kaliskie Spotkania Teatralne to jednak nie tylko teatr. W programie są też trzy wystawy towarzyszące, a na zakończenie festiwalu wystąpi zespół muzyczny z Dziczka z koncertem pt. "Pąć przez Ukrainę". Grupa powstała w Warszawie, a wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. Staropolskie słowo "pąć" oznaczało drogę i podróż, a w przenośni odnosiło się do życia, podróży człowieka od narodzin do śmierci.
15:44 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_04_26-09-32-12.mp3 Bartosz Zaczykiewicz zaprasza na Kaliskie Spotkania Teatralne (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Bartosz Zaczykiewicz (dyrektor artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 9.30
mg