Oblicza Azji Centralnej w sercu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 08:00
Właśnie rozpoczyna się Festiwal Azji Centralnej, który towarzyszy wystawie stałej „Podróże na wschód” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W programie koncerty, oprowadzania kuratorskie, prezentacja podróżnicza i wiele, wiele innych!
Audio
  • Oblicza Azji Centralnej w sercu Warszawy (Dwójka/Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Festiwalu Azji Centralnej
Fragment plakatu Festiwalu Azji CentralnejFoto: mat. promocyjne

O tegorocznej edycji festiwalu opowiada Karolina Krzywicka z Muzeum Azji i Pacyfiku.

- Azja Centralna jest może mniej znana naszym odbiorcom, ale zbiory z tego obszaru stanowią ważną część kolekcji muzealnej – mówi Krzywicka.


andrzej wawrzyniak MaiP biało czarne 1200.jpg
Przeczytaj:
Andrzej Wawrzyniak. Ojciec Muzeum Azji i Pacyfiku

Kolekcja z Azji Centralnej obejmuje m.in. tekstylia – stroje i materiały – i biżuterię z Turkmenistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu czy Afganistanu. To także rękodzieło z obszaru dawnego Jedwabnego Szlaku: Bukhary, Samarkandy, Kabulu – centrów handlu i wyrobu wyjątkowych przedmiotów, które po dziś dzień cieszą oczy. Zaliczają się do nich choćby błękitna ceramika z Uzbekistanu czy błękitne szkło z Heratu (Afganistan), jak również misternie wykonana biżuteria ludów koczowniczych (Pasztunów, Kazachów, Turkmenów).

- Na wystawie chcieliśmy przedstawić życie społeczności miejskich, ale i koczowników: Kirgizów, Kazachów, ale i Pasztunów z Afganistanu. Ich życie nadal w niektórych miejscach jest uzależnione od natury – zdradza Karolina Krzywicka – To będą dwa różne style życia w tym bardzo zróżnicowanym regionie, jakim jest Azja Centralna.

Aby lepiej zrozumieć Azję Centralną i w pełni zachwycać się wystawą „Podróże na wschód”, organizatorzy Festiwalu przygotowali prelekcje i warsztaty. Zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się o tradycjach weselnych w Uzbekistanie, posłuchać anegdot o motocyklowej podróży przez Azję Centralną, stworzyć własny talizman uzbecki.

Nie zabraknie także koncertu: Dziś o 19.00 Bart Pałyga zaprasza na „Kozy Korpesz i Bajan Sulu. Klątwa i przeznaczenie” – koncert muzyczno-narracyjny. Jutro Apsara Afsanesara opowie i zaprezentuje tradycyjne tańce Uzbekistanu, Tadżykistanu i Afganistanu.

Festiwal trwa przez cały weekend 22-23.10 br., wstęp na wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program TUTAJ.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał przygotowała: Olga Pawińska

Data emisji: 22.10.2022

Godzina emisji: 7.50