Psycholog: całe życie uczy nas akceptacji straty

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 10:50
- Są w życiu sytuacje, tragedie, traumy, kiedy cierpienie przerasta możliwość przetrwania, ale akceptacji uczymy się na drobnych życiowych stratach, krzywdach, zmartwieniach, rozczarowaniach, utratach nadziei. I powoli zbiera się jakość, którą nazywamy dojrzałością - tłumaczyła w Dwójce psycholog i terapeutka uzależnień prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie ze stratą bliskiej osobyFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

"Żal po stracie. Sztuka akceptacji" - taki tytuł nosi książka psycholog prof. Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, w której pokazano, jak radzić sobie z emocjami po traumie. Nowe wydanie poszerzone zostało o rozdział pomagający zrozumieć także doświadczenie wojny.

Dojrzałość kluczem

Zdaniem prof. Woydyłło-Osiatyńskiej kluczem do akceptacji poważnej straty jest ponoszenie drobnych, codziennych trudności, których efektem stanie się w końcu dojrzałość. - Dojrzała osoba to jest taka, która nie rozbija głową muru. Gdy nie ma na coś wpływu - a wypróbuje wszystkie możliwości - akceptuje - przekonywała nasza rozmówczyni.

Zawsze jest wyjście

Niejednokrotnie ceną braku akceptacji jest wyczerpanie, czasami choroba psychiczna, depresja. - Jeżeli czegoś nie akceptuję, popadam w cierpienie, które już nigdy nie minie. Dlatego, że ja się nie zgadzam z nieszczęściem - tłumaczyła psycholog.

Czytaj także:


- Gdy w życiu tracimy jakąś bardzo ważną wartość, a czasami tracimy w ogóle sens życia, kiedy ulokujemy go w czymś - w majątku, w drugiej osobie, w rodzinie, w bezpieczeństwie, w czymkolwiek, co jest wartością samą w sobie - to załamanie jest totalne - wymieniała terapeutka. - To nie znaczy, że nie ma wyjścia. 

Poczucie wspólnoty

Z pomocą może przyjść trzeźwe porównanie z nieszczęściami, które inni przeżywają i mimo nich sobie radzą. - Zetknięcie z kimś, kto miał, czy ma nadal, podobne przeżycia, rodzi poczucie wspólnoty - przekonywała badaczka. - Pociechy nie przynosi, że ktoś ma gorzej, wręcz przeciwnie, pociechę przynosi, gdy ktoś znalazł rozwiązanie.


Posłuchaj
10:56 Poranek Dwójki Woydyłlo 1 listopad 2022 09_37_55.mp3 Prof. Ewy Woydyłło-Osiatyńska o radzeniu sobie ze stratą (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska (psycholog, terapeuta uzależnień)

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 9.30

kor

Czytaj także

Wsparcie dla ofiar katastrof drogowych. Jak walczyć z powypadkową traumą?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 05:00
Udział w wypadku to trauma zarówno dla ofiar, jak i ich rodzin. Potrzebna jest wtedy wielospecjalistyczna pomoc: psychologiczna, finansowa, jak i prawna. W jaki sposób radzić sobie z własną głową? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób przejść przez żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 16:00
Psychologowie dzielą żałobę zazwyczaj na pięć etapów: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, smutek i akceptacja. Można też na proces przeżywania żałoby spojrzeć pod kątem "zadań", z którymi zmaga się osoba doświadczająca straty.
rozwiń zwiń