Obrazy do opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 10:15
W jaki sposób obrazy opowiadają historie? Można się o tym przekonać, oglądając wystawę, na której wielkie historie zderzają się z tymi osobistymi. Współczesny komiks pojawia się tuż obok szesnastowiecznej nastawy ołtarzowej. Widzów z pewnością zaskoczy zestawienie obrazów dewocyjnych z tablicami przyrodniczymi. [mat. promocyjne Muzeum]
Audio
  • Obrazy do opowiadania w Muz. Etnograficznym we Wrocławiu (Dwójka/Poranek Dwójki)
Jeden z obrazów z wystawy Obrazy d opowiadania: Anna Binkuńska Z literą P przez trzydziestolecie 1975
Jeden z obrazów z wystawy "Obrazy d opowiadania": Anna Binkuńska "Z literą P przez trzydziestolecie" 1975Foto: archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kuratorką wystawy jest Olga Budzan, znana we wrocławskim Muzeum Etnograficznym m.in. z wielu zajęć plastycznych dla zwiedzających. Na temat najnowszej ekspozycji z nią i Elżbietą Berendt, kierowniczką Muzeum Etnowgraficznego we Wrocławiu, rozmawiał Piotr Osowicz.

- Bardzo ciekawił mnie aspekt różnych możliwości odczytania historii, tego, że nie ma okresu w życiu, kiedy opowieści przestają nas interesować. Historie zawsze nas przyciągają. – mówiła Olga Budzan.

- Opowiadacz musi opowiadać tak, by mnie to wciągnęło, żebym za nim podążyła. – dodała Elżebieta Berendt. – Pomiędzy opowiadaczem a odbiorcą jest obraz, odczytywany tekst, tworzą zespół. Ten zespół musi działać i mieć ze sobą relację.

Wśród eksponatów umieszczonych na wystawie znajduje się zarówno sztuka profesjonalna, jak nieprofesjonalna. To prace licealistów, emerytowanych artystów. „Od magazynu „Traktor” po współczesne animacje” – streściła Olga Budzan, która dokonała wyboru „buszując” w różnych oddziałach Muzeum Narodowego.

- Bardzo starałam się powyciągać ciekawe historie z naszego muzeum. Chciałam pożyczyć trochę ze sztuki współczesnej, trochę sztuki dawnej. Starałam się też rozglądać. Nie ma takiego miejsca, gdzie nie znalazłoby się coś ciekawego! Jedna z prac, plansza komiksowa Krystyny Wójcik, została wyciągnięta z kontenera! Ma nawet taką plamę, zalało bidulinkę. Ale to też jest fragment opowieści! Prace wypożyczyły mi też osoby prywatne: młodzież z liceum plastycznego we Wrocławiu i dwie instytucje. Wspaniałe. Fundacja Muzeum Komiksu działająca w Krakowie, ambitna młoda instytucja ze świetnymi zbiorami, oraz Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, które też ma niezwykłe zbiory!

Wśród twórców znajdziemy nazwiska dyplomowanych artystów jak: hafciarka Ewa Cieniak, graficzka Gosia Kulik czy malarka Agata Pałach-Bożek. Nie brakuje też artystów kultury popularnej, jak np. Maria Apoleika, absolwentka łódzkiej filmówki, autorka kultowych rysunków Psie Sucharki.

Jak podkreślała Elżbieta Berendt, kultura nieelitarna, człopska bazowała na oralności. Przekaz ustny był tu niesłychanie ważny, a wzmocniony obrazem – bardzo wyrazisty. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. tablicę, którą przypisuje się wędrownemu opowiadaczowi. Jak wygląda? Najłatwiej przekonać się odwiedzając Muzeum Etnograficzne! Wystawa trwa od 26 listopada br. do 26 lutego 2023

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał przygotował: Piotr Osowicz

Godzina emisji: 8.10

Data emisji: 26.11.2022