Magazyn na papierze toaletowym

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 18:31
Cykl seminariów "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia" oraz projekt "Toilet paper" Maurizia Cattelany.
Audio
  • O projekcie "Toilet Paper" Maurizia Cattelany
  • prof. Przemysław Czapliński i Beata Gula o cyklu "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia"

W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy cykl otwartych seminariów "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia". Zajęcia z prof. Przemysławem Czaplińskim z Zakładu Antropologii Literatury UAM w Poznaniu będą się odbywać co drugi czwartek w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Wśród planowanych tematów zajęć znalazła się postać Frankensteina, antropologia futurystyczna oraz feminizm w literaturze. O cyklu seminariów opowiadali prof. Przemysław Czapliński oraz Beata Gula - koordynatorka przedsięwzięcia.

– Antropologiczne poruszenie zaczęło się w literaturze XIX wieku, która uświadomiła nam, że człowieka tworzą bardzo różne siły. Z jednej strony jest on boską kreacją, a z drugiej na jego naturę składa się wszystko to, o czym mówi nowoczesna nauka. To są prawdy proste, ale też okrutne. Od tamtego czasu antropologia kulturowa nie może zaznać spokoju – tak o początkach antropologicznego fermentu w literaturze mówił pan prof. Przemysław Czapliński.

Zachęciliśmy Państwa do lektury magazynu "Toilet Paper". Jego twórca - Maurizio Cattelana - próbuje w nim zbudować pomost między fotografią komercyjną i sztuką. "Toilet Paper" przedstawiane jest na całym świecie jako czasopismo "nowej generacji", w którym obraz ma ambicję być jednocześnie fotografią, tekstem i świadomym hołdem złożonym surrealistycznej spuściźnie. Maurizio Cattelana kolejny raz próbuje znieść ograniczenia współczesnego świata sztuki, którego sam jest częścią. Tym razem artysta prowokuje środowisko poważnych krytyków sztuki i wydawców ambitnych magazynów o sztuce. "Toilet Paper" to swego rodzaju naturalna kontynuacja dwóch słynnych projektów wydawniczych Maurizio Cattelana: "Parmanent Food" (1996-2007) i "Charley" (od 2002). Monika Pilch rozmawiała z Andą Rottenberg, Karoliną Korwin-Piotrowską, Adamem Mazurem i Mirosławem Bałką.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy antropologami

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2010 23:00
- Nie wszyscy twórcy prezentowanych dokumentów są antropologami. Łączy ich jednak typ etnologicznej wrażliwości, ciekawość świata, zainteresowanie człowiekiem - mówi Łukasz Jakielski, organizator Festiwalu Antropologii Wizualnej "Aspekty" w Muzeum Etnograficznum w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Bałka rozmawia z Polskim Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:52
Ludzie do mojej sztuki podchodzą jak do prozy, podczas gdy ma ona więcej wspólnego z poetyką japońskiego haiku - mówi światowej sławy polski artysta Mirosław Bałka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa biblioteka bijących serc

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 20:00
Każdy chętny może przyjść do Centrum Sztuki Współczesnej i nagrać bicie swego serca. Nagranie włączone zostanie do archiwum artysty Christiana Boltanskiego.
rozwiń zwiń