Wiadomo, że na pogrzeb Benedykta XVI wybierają się prezydent Polski Andrzej Duda, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii Filip i Matylda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent Węgier Katalin Novak. Msza pogrzebowa rozpocznie się w czwartek (5 stycznia) o godz. 9.30 na placu Świętego Piotra. Po jej zakończeniu trumna z ciałem papieża seniora zostanie wniesiona do podziemi bazyliki Świętego Piotra i złożona w grobie, w którym spoczywali wcześniej święci Jan XXIII i Jan Paweł II.
W Polskim Radiu odbędzie się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora. Specjalne audycje od godz. 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Zachęcamy także do śledzenia relacji oraz streamingu z Watykanu, które na żywo będą prowadzone w portalu PolskieRadio24.pl.
Polacy byli przywiązani do Benedykta XVI
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreśla, że prezydent Andrzej Duda uda się na pogrzeb, by pokazać przywiązanie Polaków do Benedykta XVI. - Także w swoim komentarzu prezydent wyrażał wielki podziw dla dorobku intelektualnego i religijnego papieża seniora - mówi. Na uroczystości pogrzebowe wybierze się również premier Mateusz Morawiecki. Do bazyliki Świętego Piotra już od kilku dni przybywają wierni, by oddać hołd zmarłemu.
03:38 Jedynka 2023_01_04-06-42-12.mp3 Ciepły, ale zasadniczy w sprawach wiary. Świat żegna Benedykta XVI (Sygnały dnia/Jedynka)
Pełen wrażliwości, ale zasadniczy w sprawach wiary
Doktor Ewa Czaczkowska, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krakowie, podkreśla, że Benedykt XVI przy całej swojej wrażliwości, w sprawach wiary był zasadniczy. - Dogmaty, sprawy Kościoła. Miał wiarę dziecka. Miał wiarę pewną, niezachwianą. Tą wiarą chciał zarazić świat. Chciał, żeby była taka żywa w Kościele - przekonuje gość "Sygnałów dnia". Szacuje się, że na czwartkowe uroczystości przybędzie co najmniej 60 tys. wiernych.
YouTube/Podcast Świat
***
Materiał: Aleksander Ziemiańczyk
mg/kor