Orszak Trzech Króli - święto i radość dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 10:00
- Dla naszych gości z Ukrainy przygotowaliśmy w Warszawie specjalne kolędowanie po polsku i ukraińsku. Niespodzianką są wigilijne potrawy, typowe dla ukraińskich Świąt Bożego Narodzenia. Nie obiecuję, że wystarczy ich dla wszystkich, bywało, że na Plac Piłsudskiego przychodziło 80 tysięcy osób - mówił w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący i pomysłodawca Fundacji Orszak Trzech Króli.
Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Warszawie.
Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Warszawie.Foto: Łukasz Kowalski/IAR
  • Orszak Trzech Króli wywodzi się... z inicjatywy zorganizowania szkolnych jasełek.
  • Dziś trudno uwierzyć, że impreza angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą zrodziła się z małego przedstawienia.
  • W 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by jasełka zaaranżować inaczej - w przestrzeni miejskiej - i zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

Orszak w prawie ośmiuset miejscowościach

Fundacja Orszak Trzech Króli przez cały rok pracuje nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Naszym gościem był Piotr Giertych, przewodniczący i pomysłodawca Fundacji Orszak Trzech Króli. - Piętnaście lat temu z naszymi jasełkami wyszliśmy na ulice, najpierw przez pierwsze dwa lata szliśmy w niedzielę poprzedzającą 6 stycznia. Od 2011 roku ten dzień jest wolny od pracy, z roku na rok dołączały do nas kolejne miasta. Obecnie już prawie osiemset miejscowości w Polsce i za granicą organizuje Orszak Trzech Króli - mówił w Dwójce.

Czytaj też:

Kilkadziesiąt krajów na całym świecie

Od 2015 roku do Orszaku Trzech Króli zaczęły się dołączać inne kraje. - W tym roku będą z nami Kamerun, Zambia, Kongo, Rwanda, Kuba, Stany Zjednoczone, Francja, Anglia, Niemcy. O niektórych orszakach dowiadujemy się już potem, gdy się odbyły, w niektórych krajach mają miejsce innego dnia niż 6 stycznia - dodał rozmówca Pawła Siwka.

Orszak Trzech Króli i jego przesłania

Piotr Giertych podkreślił, że Orszak Trzech Króli niesie ze sobą kilka przesłań. - Po pierwsze przypominamy historię sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy mędrcy ze wschodu przybyli do szopki, w Kościele katolickim jest to bardzo ważne święto. Oglądali oni przyrodę, kosmos, zachwycili się porządkiem, dobrem i pięknem świata, dzięki temu rozumowemu poznaniu dotarli do Boga, postanowili oddać mu pokłon. Nasz orszak jest miejscem dla każdego, niezależnie od poglądów, to nie jest wiec polityczny, czy społeczny. Nie wtrącamy się w inne sprawy, opowiadamy fascynującą historię - zaznaczył Piotr Giertych.

Patronem medialnym Orszaku Trzech Króli jest Polskie Radio.


Posłuchaj
11:30 2023_01_06 09_36_50_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Orszak Trzech Króli - święto i radość dla wszystkich (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Giertych (przewodniczący i pomysłodawca Fundacji Orszak Trzech Króli)

Data emisji: 6.01.2023

Godzina emisji: 9.35

uk/mo

Czytaj także

Kim byliby dzisiejsi trzej królowie? Jakie by ofiarowali dary?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 10:15
W Święto Trzech Króli, 6 stycznia, chrześcijanie świętują objawienie się Boga człowiekowi. Według ewangelii Mateusza tego dnia trzej mędrcy ze Wschodu, Kacper, Melchior i Baltazar, przybyli do Betlejem pokłonić się Chrystusowi. Przynieśli ze sobą mirrę, kadzidło i złoto. Kto i jakie dary przyniósłby dzisiaj?
rozwiń zwiń