Połączyły ich podobne doświadczenia i odczuwanie swojej „podlaskości” oraz chęć tworzenia muzyki, która daje energię do pozytywnego przeżywania świata. – Inspiracja wychodziła zwykle od instrumentalnych pomysłów wyjściowych Sw@dy opartych na bicie perkusyjnym i linii basu lub zapętlonym zsamplowanym motywie instrumentalnym – tłumaczy Cicha. – Ja dobierałam melodię tradycyjną należącą do mniejszości zamieszkującej województwo podlaskie lub pisałam swój tekst, który ubierałam w melodię. Okazało się, że – pomimo iż czasy nastały bardzo smutne – oboje lubimy styl pracy, w której – jak u dzieci – dominującą emocją jest radość.
Przeczytaj także:
Osią poszukiwań muzyków pozostało województwo podlaskie: Białystok, w którym wzrastali i wsie, które go otaczały […] Ten wielobarwny językowo krajobraz jest obecny na płycie w postaci pieśni, należących do kultur, które od wieków współtworzą bogatą mozaikę kulturową regionu. Jest w tych muzycznych pejzażach dużo rootsowej energii, która bierze się z natury. Są tu połamane groove'y i nieoczywiste fuzje instrumentów, wprowadzające w taneczny trans lub błogi stan. – Różnorodność, szczerość i głęboki las – dodaje Wiktor Szczygieł czyli Sw@da. To on czuwał nad całością, łącząc wokal i teksty Karoliny oraz nagrania instrumentalistów ze Spółki, która tworzy i koncertuje z Cichą: Patrycji Betley, Karoliny Matuszkiewicz oraz Mateusza Szemraja.
- Niejako połączyli nas… urzędnicy, którzy wytypowali nas jako reprezentantów Podlasia na EXPO – wspomina Cicha październik 2021.
- A wcześniej ja skontaktowałem się z Karoliną, prosząc o sample z Płyty Tatarskiej. Co ciekawe, nie dalej jak kilka dni temu bardzo poważni raperzy z Turcji zwrócili się do Karoliny z taką samą prośbą. – dodaje Wiktor Szczygieł, Sw@da.
Współpraca artystów na dobre ruszyła w 2022 roku, a intensywne tworzenie płyty przypadło na luty br.
- 23 lutego pracowaliśmy akurat nad utworem „Wiśniowy Sad”. Pracowałam do późna, śpiewając sobie tę pieśń. Obudziłam się 24 rano, pracowałam. W trakcie pracy dostałam informację, że zaczęła się wojna… I taka jest ta nasza płyta. Gra znaczeń tytułowego słowa „Sad” po polsku i po angielsku, gdzie przeczytamy to jako [sæd], czyli „smutny”. To faktycznie płyta głęboko dotykająca traumatycznych tematów.
- Trudno się nie zgodzić – dodaje Sw@da. – Pamiętam, że w lutym, po wybuchu wojny w ogóle nie mogłem pracować. Płyta w pierwotnym założeniu miała być lżejsza, trochę bardziej taneczna. Pamiętam, że siedziałem przy pianinie, tworząc różne harmonie do pomysłów Karoliny… wszystkie te harmonie były odbiciem tego, co było we mnie. Choćby w utworze „Śpij mój synu, śpij ma córko”…
- … którego roboczy tytuł brzmiał „Charków”…
- To był smutek, nostalgia, melancholia. Te emocje przemieszane i potęgowane przez kolejne wiadomości napływające z Ukrainy.
W albumie słuchacze wyłapią niejedno odniesienie do wojny w Ukrainie, oczywiście nie brakuje też inspiracji kulturą tradycyjną i nawiązujących do niej cytatów, choć płyta jest w pełni autorska.
Wiktor Szczygieł – Sw@da – przyznaje, że fascynują go ludowe utwory taneczne, charakter muzyki ludowej i znaczenie tanecznej muzyki dla młodych ludzi sprzed kilku wieków. Jakiego rodzaju było to przeżycie? Czy było w nim coś z ekstazy? Karolina Cicha „oswaja muzykę tradycyjną przez przezywanie jej”. Jej wypowiedzi często są odbiciem przeżyć zawartych w melodii, pieśni.
Większość współpracy odbywała się on-line, w studiach Sw@dy i Cichej. Na płycie nie zabrakło także miejsca dla Spółki (Patrycja Betley, Karolina Matuszkiewicz, Mateusz Szemraj), dzięki czemu, choć pełny nowych brzmień, album pozostaje wierny dotychczasowemu dorobkowi Kaoliny Cichej.
- Nasza współpraca była harmonijna. I szczera – podsumowuje muzyk.
- Czasami łapałam się za głowę i myślałam: „uojezu, w którą stronę ten człowiek idzie?”, ale słuchałam dalej. Okazywało się Sw@ada widzi zupełnie co innego, niż ja myślałam o tym utworze! No dobra! Idziemy w to! – dodaje Cicha – Materiału było więcej, ale „wysiudywaliśmy”, po naszemu mówiąc, rzeczy, pod którymi nie moglibyśmy oboje się podpisać.
Jak brzmi współpraca stworzona wieloma językami? Ile w niej metafizyki, ile tanecznej wibracji? Chcący się o tym przekonać koniecznie powinni słuchać jutrzejszego „Poranka Dwójki”! Do wygrania mamy dla Państwa egzemplarze płyty „SAD” oraz bilety na premierowy koncert Cichej, jej Spółki i Sw@dy -w najbliższą środę, 19.10 w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: Karolina Cicha, Sw@da
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 15.15