Tydzień temu w Państwowym Muzeum Etnograficznym otwarto wystawę „«Prymityw» z Powiśla. Leon Kudła (1879-1964)”. Urodzony we wsi Świerże Górne koło Kozienic, Kudła zaczął rzeźbić na warszawskim Powiślu, gdzie pracował na poczcie i prowadził rodzinny sklep. Pomimo sukcesu pierwszych wystaw wrócił w rodzinne strony. Tam, z topolowego drewna, tworzył figury świętych i przeskalowane ptaki o monumentalnych bryłach. Postać Kudły była często zestawiana przez krytyków z Nikiforem – duet przedstawiano jako najwybitniejszych wśród polskich artystów naiwnych.
- Kudła jest Hiobem, na którego spadają różne nieszczęścia, ale cały czas tworzy. Mimo tyle tragedii. Warszawski konserwator zabytków, który opiekuje się pracowniami artystów warszawskich, powiedział mi, że w pracowni Karola Tchorka, polskiego rzeźbiarza, marszanda i kolekcjonera sztuki, jest wiele rzeźb Leona Kudły. Poszedłem do pracowni i zobaczyłem rzeźbę Antosia, syna Leona Kudły. Poczułem dreszcze i wiedziałem, że ta rzeźba musi być u nas w muzeum. Leon Kudła to niesamowity człowiek, który wyrywa się ze wsi, pochodzi z ubogiej rodziny bezrolnych chłopów, ima się różnych zajęć, stara się rozwijać jako cieśla, ale też uczestniczy w wojnie rosyjsko-japońskiej. To doświadczenie sprawia, że nabywa różnych umiejętności i perspektyw. Staje się artystą niebanalnym - mówił dziś w "Poranku Dwójki" dyrektor muzeum Robert Zydel, zapraszając na wystawę do PME.
Ponadto w audycji:
7:50 Z Magdaleną Zbylut-Wiśniewską poznamy historię ostatniej prządki pod Babią Górą. Nikt już tego nie robi od Babią Górą. Nikt, prócz Stefanii Groń w Zawoi. Czesze wełnę, przędzie i robi skarpety na drutach. Chciałaby móc do nieba zabrać ze sobą swój ukochany kołowrotek...
06:12 _PR2 (mp3) 2023_10_21-07-48-19 Odwiedziny u Stefanii Groń.mp3 Odwiedziny u Stefanii Groń (Poranek Dwójki)
8:20 Z Aleksandrą Faryńską podsumowaliśmy Kongres Kultury Regionów, który odbywał się między 17 a 20 października w Nowym Sączu. Tegoroczna edycja była kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku cyklu tematów poświęconych obecności żywiołów w kulturze ludowej.
07:43 _PR2 (mp3) 2023_10_21-08-36-12 nowy sącz kongres kultury regionów.mp3 IX Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu. Co przyniósł? (Poranek Dwójki)
8:35 Także w Nowym Sączu zwiedzimy wystawę kultowej polskiej fotografki. „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny”
Podróżowała po Polsce, fotografując różne grupy społeczne. Wchodziła z aparatem do wiejskich chat i mieszkań w blokach. Zofia Rydet "na poważnie" zajęła się fotografią w wieku około 50 lat. Niedługo później, aż do ostatnich lat życia zaczęła tworzyć swój największy cykl fotografii - "Zapis Socjologiczny".
Założeniem Artystki było pokazanie człowieka w jego najbardziej autentycznym otoczeniu, wśród przedmiotów, którymi się otaczał. Zdjęcia wykonywała według jednego schematu - na tle „najładniejszej” ściany w domu i bez „żadnych uśmiechów”.
"Zapis socjologiczny" Zofii Rydet był tak naprawdę "zapisem emocjonalnym". Dlaczego? Posłuchaj!
06:19 _PR2 (mp3) 2023_10_21-08-17-06 Zofia Rydet. Zapis socjologiczny.mp3 Zofia Rydet. Zapis socjologiczny (Poranek Dwójki)
8:50 W cyklu „Pod gołym niebem” wyruszymy do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie
9:10 Z Michałem Żakiem, kapitanem TRANSatlantyku wysłuchaliśmy nowych nagrań zespołu z okazji radiowej premiery albumu "Młynka kręci", którego RCKL jest dumnym współproducentem
14:11 _PR2 (mp3) 2023_10_21-09-15-41 Michał Żak o albumie TRANSatlantyku Młynka kręci.mp3 Michał Żak o albumie TRANSatlantyku "Młynka kręci" (Poranek Dwójki)
PLAYLISTA
- Elmira Rəhimova İntizar
- TRANSatlantyk Najlepszy niepolskojęzyczny chłop spod Tomaszowa Lubelskiego
- Arturo Márquez Fandango, III. Fandanguito, wyk. Anne Akiko Meyers (skrzypce), Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel
- Basiani Ensemble Nu Gikors, Qalav
- Philip Glass Night on the Balcony, wyk. Lavinia Meijer
- Bozhychi & Serhij Ochrimczuk Vosaduli
- Claudio Monteverdi, sł.Giovanni Francesco Busenello, Volio di vita uscir Jakub Józef Orliński, Il Pomo d'Oro
- Ennio Morricone Temat główny z filmu „Dobry, zły i brzydki”
- Gétatchèw Mèkurya Yègènèt Muzika
- Ben Pearson Comes Back Again, wyk. Ben Pearson (fortepian), Harry Escott (wiolonczela), Caoimhe de Paor (flet prosty)
- TRANSatlantyk Róża (in memoriam Jacques Pellen)
- Henry Purcell Hornpipe, wyk. David Orlowsky (klarnet), David Bergmüller (gitara)
- Maung Kyay Sombre Climate (Pulé Mode)
- TRANSatlantyk W Nieznane (Addis)
- TRANSatlantyk Hejnały
- Nicola Matteis Jr. Fantazja na skrzypce solo a-moll „Alia Fantasia”, wyk. Isabelle Faust (skrzypce)
- Ola Gjello The North
- Mohammed Wardi Al Mursal (The Messenger)
***