- 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę (15 czerwca) w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.
- W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad stu wystawców z kraju i zagranicy.
- To okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym.
- Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu Pikniku audycje na żywo.
- Hasło "Nie do wiary" mówi o tym, że pokazujemy w tym roku najbardziej spektakularne, zadziwiające i wywołujące "efekt wow" odkrycia naukowe, doświadczenia, eksperymenty i pokazy, więc będzie się wiele działo. W tym roku jest też kilka nowości, mamy na przykład strefę twórców, gdzie mieszczą się pokazy i eksperymenty znajdujące się na styku nauki i sztuki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
03:21 PR1_mp3 2024_06_11-06-21-00.mp3 Już w sobotę 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Sygnały dnia/Jedynka)
W strefie twórców zaprezentuje się między innymi Pawilon Kultury, Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie. - To też nasz debiut, pierwszy raz w tym roku dostaliśmy zaproszenie, z czego bardzo się cieszymy. Przyjedziemy, wydaje nam się, z nową rzeczą i taką wcześniej niespotykaną, bo będziemy działać w szkle. W dmuchaniu szkła, wytapianiu szkła i w zatapianiu różnych przedmiotów w szkle. Będziemy mieli oczywiście część pokazową, podczas której odwiedzający nasze stanowisko będą mogli trochę posłuchać o tym, jak się pracuje za szkłem, a później wziąć udział w warsztatach i zrobić coś swojego, indywidualnego właśnie ze szkła. Także trochę edukacji, trochę nauki, a trochę też własnej pracy twórczej - mówi koordynatorka projektu Olga Przepiórkiewicz.
Polskie Radio pomysłodawcą Pikniku Naukowego
Jak przypomina Leszek Słowikowski, zastępca dyrektora Agencji Promocji Polskiego Radia, pomysłodawcą Pikniku Naukowego było Polskie Radio.
- 27 lat temu na Rynku Nowego Miasta stanęło 13 namiotów. To była inicjatywa Radia Bis radio bis. Robert Firmhofer, Krystyna Kępska i profesor Łukasz Turski - to oni wymyślili Piknik. Teraz, po 27 latach, są tutaj ci, którzy byli na pierwszej edycji jako młodzi naukowcy, a w tej chwili są już mentorami następnego pokolenia entuzjastów nauki. Od 2008 roku robimy to razem z Centrum Nauki Kopernik - wyjaśnia Leszek Słowikowski.
27. Piknik Naukowy. Jakie strefy?
Organizatorzy przygotowali kilka stref, które umożliwiają poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków:
"Strefa twórców", w której będzie można budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia; w "Strefie przyszłości" - wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie, w tym najnowsze odkrycia naukowców; "Strefa organizatorów" – tam będzie można zapoznać się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji; w "Strefie cywilizacji" znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi; "Strefa kultowych eksperymentów" to eksperymenty i doświadczenia: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory; "Strefa rodzinna" to z kolei atrakcje dla najmłodszych uczestników, na których czekać będzie wiele aktywności rozbudzających ciekawość; w "Strefie zdrowia" o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskie metody leczenia wielu chorób.
27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Ponadto będzie można się dowiedzieć czy woda może być paliwem rakietowym, namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, porozmawiać z humanoidalnym robotem, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, sprawdzić co myślą zwierzęta, skorzystać z symulatora starości i poczuć dolegliwości z jakimi borykają się seniorzy i osoby niepełnosprawne.
To nie koniec atrakcji – goście Pikniku będą mogli na przykład sklonować chryzantemę. Pojawi się także robotyczny pies Spot, który potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, patrolować niebezpieczne tereny, a nawet przeprowadzać wstępne badania lekarskie. Będzie też można zbudować łapacz mgły, pozwalający pozyskać wodę z atmosfery, poznać tajemnicę konstrukcji lewitującego stolika i odkryć jasną stronę polaryzacji.
W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu Pikniku, audycje na żywo.
ZOBACZ SPOT 27. PIKNIKU NAUKOWEGO POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Centrum Nauki Kopernik
Jedynka/mat. prasowe/kh