- W Filharmonii Pomorskiej rozpoczyna się 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny.
- Hasło tegorocznej edycji "Kontrasty - Andrzej Szwalbe i jego dzieło” odnosi się do dziedzictwa pierwszego dyrektora i budowniczego Filharmonii Pomorskiej, inicjatora i realizatora licznych przedsięwzięć kulturalnych Andrzeja Szwalbego, w 100. rocznicę jego urodzin.
- Więcej o tegorocznym programie opowiedział nasz gość Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej, organizatora festiwalu.
Od Marii Pomianowskiej po Kate Liu
61. Bydgoski Festiwal Muzyczny zainaugurują monumentalne Credo Krzysztofa Pendereckiego i Te Deum Antonina Dworzaka, a podczas jedenastu koncertów wystąpią dyrygenci, soliści i zespoły kameralne, prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar od dźwięków staropolskich instrumentów w projekcie Marii Pomianowskiej po recital fortepianowy Kate Liu.
Mocne akcenty w programie całego festiwalu
Maciej Puto mówił o programie tegorocznego wydarzenia. - Zawsze staramy się, aby inauguracja i zakończenie festiwalu były mocnymi uderzeniami. Chcemy jednak, aby takich mocnych akcentów nie brakowało w czasie całego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Możemy pozwolić sobie na wielkie nazwiska i na nieco droższe koncerty niż w sezonie artystycznym. Oprócz muzyki symfonicznej, oratoryjno-kantatowej, mamy dwa nasze własne projekty, a wśród nich koncert Szekspir-Baird-Herdzin: Sonety miłosne - zapowiedział.
14:32 2023_09_15 16_31_56_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny. "Tutaj każdy meloman znajdzie coś dla siebie" (Wybieram Dwójkę)
Różne sztuki piękne
Gość Dwójki podkreślił, że Andrzej Szwalbe widział kulturę bardzo szeroko, łączył ją z nauką. - Nie zamykał się tylko w filharmonii. Kulturę postrzegał nie tylko jako zjawisko muzyczne, ale również jako sztuki piękne, które od jego czasów goszczą w Filharmonii Pomorskiej ku uciesze melomanów oraz miłośników np. rzeźby - mówił.
Andrzej Szwalbe miał odwagę marzyć
Dodał, że Andrzej Szwalbe miał wielką odwagę. - Nie bał się marzyć o rzeczach zdawałoby się zupełnie nieosiągalnych w tamtych czasach. Udało się wybudować znakomity gmach Filharmonii Pomorskiej ze słynną na całym świecie akustyką. Powstało Biuro Wystaw Artystycznych, wiele wysiłku włożył w to, aby w Bydgoszczy powstała Akademia Muzyczna, pierwotnie jeszcze jako filia Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi - powiedział.
70 lat Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego
Wspomniał także o ważnej rocznicy. - W styczniu tego roku minęło dokładnie 70 lat od utworzenia Państwowej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Do dziś zastanawiam się, jak w latach 50. władze zgodziły się na takiego patrona, to również zasługa Andrzeja Szwalbego - zaznaczył.
[Facebook Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy]
Jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce
Bydgoski Festiwal Muzyczny to wydarzenie organizowane od 1963 roku przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Początkowo jako Festiwal Muzyki Polskiej, a od 1968 jako Bydgoski Festiwal Muzyczny. BFM należy do najstarszych imprez tego typu w Polsce, reprezentatywnych wydarzeń Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.
Najwyższej klasy artyści z Polski i różnych stron świata
Bydgoski Festiwal Muzyczny ma utrwaloną pozycję i prestiż wśród profesjonalnych środowisk muzycznych w Polsce i za granicą. Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać niezwykle ciekawych projektów muzycznych, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów.
Festiwalowa estrada to także miejsce prawykonań utworów specjalnie napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych na zamówienie Filharmonii Pomorskiej lub jej dedykowanych. Na BFM występują najwyższej klasy artyści, soliści i dyrygenci, zespoły kameralne, chóry, orkiestry symfoniczne z Polski i różnych stron świata.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Maciej Puto (dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy)
Data emisji: 15.09.2023
Godzina emisji: 16.30
mo