28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. "Pierwszy raz rozpoczynamy premierą"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 11:38
Festiwal Szekspirowski to wydarzenie, które od lat jest świętem dla twórców teatralnych. W tym roku po raz pierwszy otworzy go premiera. O założeniach imprezy i tegorocznym programie opowiedziała w "Poranku Dwójki" Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka festiwalu.
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Pierwszy raz rozpoczynamy premierą
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. "Pierwszy raz rozpoczynamy premierą"Foto: materiały promocyjne
  • Spektakle z Peru, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Włoch, Chorwacji oraz Polski będzie można zobaczyć w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
  • Do tego aż 10 premier, w tym nowa produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "Burza.  Prequel" Maliny Prześlugi, w reż. Joanny Zdrady, która otworzy tegoroczną edycję imprezy.

"A niech się głowy toczą!" mottem 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia w Gdańsku. W programie aż 10 premier polskich spektakli oraz zagraniczne produkcje. W konkursie o Złotego Yoricka zmierzy się pięć spektakli.

27 lat Festiwalu Szekspirowskiego

W tym roku Festiwal Szekspirowski odbywa się 28. raz. Przez te wszystkie lata w wydarzeniu brało udział wielu twórców, także z zagranicy. Joanna Śnieżko-Misterek, zapytana o statystyki festiwalowe, powiedziała, że trudno jest przedstawić dokładne dane. - Traktuję te szacunki z lekkim dystansem. Nie sposób zliczyć wszystkie wydarzenia, bo nie jest to tylko teatr. Bardzo dużo rzeczy dzieje się po prostu na ulicach miasta - powiedziała.

- Wydaje mi się to dość niezwykłe przy festiwalu, który wydaje się klasyczny. Liczymy, że takich wydarzeń w naszej historii było grubo ponad 250 - dodała.

"A niech się głowy toczą!"

Tegorocznym hasłem festiwalu jest motto: "A niech się głowy toczą!". Koordynatorka wydarzenia zdradziła, że hasła do kolejnych edycji wykuwają się podczas dyskusji. - O hasło tegorocznej edycji toczyły się boje. Mamy zespół kuratorów, który spotyka się i dyskutuje. Zastanawialiśmy się m.in. nad hasłem - zdradziła.

- Pomysł na wyznaczanie motta z każdą edycją festiwalu pojawił się wraz z naszą nową dyrektor. Hasło zawsze daje możliwość połączenia wszystkiego, co dzieje się na naszym wydarzeniu - stwierdziła.

Mocne otwarcie festiwalu

Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie spektakl "Burza. Prequel". To wyjątkowe otwarcie. - Pierwszy raz zdarza się tak, że zaczynamy wręcz premierą. Emocje sięgają zenitu. "Burza. Prequel" to opowieść o tym, co się wydarzyło przed tym, co znamy ze sztuki "Burza" - opowiedziała Joanna Śnieżko-Misterek.

- Jest to trochę opowieść o relacjach między młodymi ludźmi a rodzicami. To także temat ekologii i opowieść o tym, w jakim punkcie teraz się znajdujemy. Nie chcę za dużo zdradzać i zapraszam na spektakl. Po festiwalowym występie trafi on do naszego stałego repertuaru - zapowiedziała koordynatorka.


Posłuchaj
16:57 _PR2 (mp3) 2024_07_23-09-13-46.mp3 Joanna Śnieżko-Misterek o 28. Festiwalu Szekspirowskim (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Śnieżko-Misterek (koordynatorka festiwalu)

Data emisji: 23.07.2024

Godz. emisji: 9.13

dz/kmp

Czytaj także

Marionetki, kukły, jawajki, pacynki. Jak powstają lalki używane w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 13:58
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Białegostoku, a konkretniej do pracowni lalek w tamtejszych "Teatrze Lalek". Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się tego, jak powstają lalki, które później oglądamy na scenie. Opowiedzieli nam o tym konstruktorzy lalek - Michał Wyszkowski oraz Krzysztof Stanik. Jacek Malinowski - dyrektor Teatru Lalek - opowiedział z kolei m.in. o źródłach pomysłów na kolejne postacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy naukowcy tworzą immersyjny spektakl. "Lem jest luźną inspiracją"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:26
Zastanówmy się, jak wygląda powrót astronautów po długiej misji w kosmosie? Instytut B61 zaprasza na fascynującą podróż w głąb tego doświadczenia dzięki spektaklowi immersyjnemu "Powrót". To niezwykłe wydarzenie, łączące sztukę i naukę w niepowtarzalny sposób, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na Azorach. 
rozwiń zwiń