- Nicolae Grigorescu (1838-1907) jest powszechnie uznawany za narodowego malarza Rumunii.
- Dzięki studiom w Paryżu i przynależności do nowatorskiej szkoły w Barbizon stał się artystą, który w największej mierze wprowadził rumuńskie malarstwo na drogę nowoczesności.
- Od soboty (27.07) w Muzeum Narodowym w Gdańsku oglądać będzie można wystawę "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
(...) Zaprezentowany tutaj wybór prac Grigorescu ukazuje artystę jako piewcę narodowego etosu, co w jego twórczości cenili zarówno współcześni rumuńskiego malarza, jak i późniejsze pokolenia.
Krytycy zarzucali niekiedy artyście, że przedstawia jedynie piękną stronę życia na wsi, unikając jakichkolwiek odniesień do realnych problemów społecznych. Malarz jednak świadomie ukazywał te motywy, w których jego rodacy mogli dojrzeć istotę narodowego ducha. Stąd w jego twórczości wyobrażenia bujnej natury, piękna chłopskich strojów i wiejskich scen, współbrzmiących ze zbiorową świadomością rumuńskiego narodu - czytamy w opisie wystawy "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Narodowy malarz Rumunii
- To naturalne, że interesowała go narodowa idea, która wykluwała się w całej ówczesnej Europie, a zwłaszcza w tych krajach, które miały taki czy inny problem z własną państwowością czy wolnością. Stąd wziął się jego status malarza narodowego, że on pokazywał życie wsi rumuńskiej. Wsi, która - pamiętajmy - jest dla Rumunii XIX-wiecznej absolutnie esencjonalna. Około 90 procent tamtejszej ludności żyło z rolnictwa - tłumaczył prof. Jacek Friedrich.
Nicolae Grigorescu - skojarzenia z polskim mistrzem
Rumuński Malczewski? Rumuński Kossak? Zdaniem gościa Dwójki spośród polskich malarzy tamtego okresu największe podobieństwo łączy Nicolae Grigorescu z Janem Matejką.
- Panowie urodzili się w tym samym roku, pokoleniowo jest to więc ten sam moment w dziejach Europy. Myślę, że moment ważny zwłaszcza w dziejach tej naszej Europy, którą nazywamy Wschodnią czy Środkowo-Wschodnią i która w XIX wieku mierzyła się z problemem identyfikacji, tożsamości, braku państwowości albo rodzenia się państwowości, jak w wypadku Rumunii. Oni obaj wpisywali się w to, co dla nowoczesności jest tak niesamowicie ważne, czyli w tę ideę narodową - przekonywał szef Muzeum Narodowego w Gdańsku, dodając, że były też istotne różnice między Grigorescu i Matejką.
18:28 Wybieram Dwójkę friedrich 23.07.2024.mp3 Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu" (Wybieram Dwójkę)
Wystawa "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu" będzie otwarta trzy miesiące - od 27 lipca do 27 października.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadziła: Monika Zając
Gość: prof. Jacek Friedrich (dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku)
Data emisji: 23.07.2024
Godz. emisji: 16.30
pg/wmkor