Kazachstan - wieczne państwo. "To kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 16:31
Autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie" wybrał się w podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. Wojciech Górecki powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że Kazachstan nie ma charakterystycznych punktów, a najwięcej o jego tożsamości możemy dowiedzieć się na cmentarzach.
Wojciech Górecki: Kazachstan to kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją
Wojciech Górecki: Kazachstan to kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacjąFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Mimo że Republika Kazachstanu ma osiem i pół razy większą powierzchnię od Polski, to kraj ten zamieszkuje niecałe 18 mln osób.
  • Kazachstan jest największym krajem bez dostępu do morza.
  • Wojciech Górecki zdradził w Dwójce, że w kazachskich miastach widać sowietyzację, jakiej został poddany ten kraj.

Ta powieść to próba uchwycenia charakteru i zmieniającej się tożsamości mieszkających tam ludzi, stosunków społecznych, politycznych układów. To również poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość narodu, który usiłuje wydostać się z przygniatającego cienia wielkiego sąsiada, Rosji.

Miłość do Kazachstanu

Wojciech Górecki zdradził, że Kazachstan od razu przypadł mu do gustu, jednak przed napisaniem książki konieczna była większa podróż po tym ogromnym kraju. - W 2018 roku wydałem książki o tzw. stanach Azji Centralnej i nie zmieścił mi się tam Kazachstan. Postanowiłem więc wydać oddzielną książkę. Jeżdżę do tego kraju od 1996 roku, ale potrzebowałem być tam dłużej i zobaczyć, jak wygląda współczesny Kazachstan - zdradził.

- Zazwyczaj przyjeżdżałem do stolic i dużych miast. W 2022 roku, wiedząc, że będę pisał książkę, wybrałem się na parę tygodni do tego kraju i podróżowałem po nim - dodał.

Wyjątek w regionie

Kraje takie jak Tadżykistan, Kirgistan czy Uzbekistan posiadają swoje charakterystyczne punkty, które są jakby symbolami tych państw. Inaczej jest w przypadku Kazachstanu. - W innych krajach tego regionu mamy podane na tacy atrakcje i charakterystyczne punkty. W przypadku Kazachstanu tak nie jest. To po prostu olbrzymia przestrzeń - step. To kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją - powiedział Wojciech Górecki.

Autor dodał także, że najwięcej o tym kraju dowiedział się z cmentarzy, na których pochowani są przedstawiciele różnych religii, którzy mieszkali tu jeszcze przed sowietyzacją państwa, widoczną na każdym kroku. - Kiedy dotarłem tam pierwszy raz, w ogóle nie czułem, że jestem w Azji. Coś mnie tam zafascynowało i wracałem tam. Kiedy przyjedziemy do miasta w tym kraju, to czujemy się jak w europejskim sowieckim mieście - ocenił.


Posłuchaj
15:40 _PR2 (mp3) 2024_07_31-09-14-16.mp3 Wojciech Górecki o Kazachstanie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Wojciech Górecki (pisarz)

Data emisji: 31.07.2024

Godz. emisji: 9.18

dz/kmp

Czytaj także

Filmowa mapa Stanów Zjednoczonych. "Przyroda w USA jest tym, czego powinniśmy szukać"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 20:00
Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festiwal, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o miejscach w Stanach Zjednoczonych, które przyciągają fanów kina. Poza Nowym Jorkiem i Kalifornią warto zobaczyć także przyrodę USA, która może dać nam wrażenie wycieczki do prastarych lasów, gdzie zamieszkują dinozaury rodem z "Jurassic World".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Kapla: przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się planowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 19:58
- Turysta wie, co się będzie działo. Ma plan, wie o której są śniadania, o której są transfery, a o której zaczyna się program fakultatywny. Podróż natomiast nie ma planu. Nie wiemy, co nas spotka, i otwieramy się na różne możliwości - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, autor książki "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych".
rozwiń zwiń