Album "Plakat sportowy w Polsce". "Przedstawia sposoby ilustrowania nie tylko sportu, ale i okoliczności"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 13:20
W Poranku Dwójki sięgnęliśmy po album "Plakat sportowy w Polsce" - autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej i Katarzyny Szymańskiej, zaprojektowany przez Lecha Majewskiego. Książka ta dokumentuje rozwój plakatu sportowego w Polsce od XVII wieku do czasów współczesnych. Poza dokumentacją sportu w naszym kraju autorki opisują także pierwsze wizerunki sportowców sprzed kilku tysięcy lat.
Prof. Dorota Folga-Januszewska i prof. Lech Majewski opowiedzieli o książce Plakat sportowy w Polsce
Prof. Dorota Folga-Januszewska i prof. Lech Majewski opowiedzieli o książce "Plakat sportowy w Polsce"Foto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • "Plakat sportowy w Polsce" to bogato ilustrowany album autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej i Katarzyny Szymańskiej, projektu Lecha Majewskiego, który dokumentuje rozwój plakatu sportowego w Polsce od XVII wieku do czasów współczesnych.
  • Książka prowadzi przez rozważania na temat roli sportu w kulturze i jego wpływu na obyczajowość, opisuje pierwsze w historii wizerunki sportowców, w tym norweskiego narciarza sprzed kilku tysięcy lat.

Album ten to nie tylko wizualna uczta, ale także głęboka refleksja nad rolą sportu w kulturze i jego wpływem na obyczajowość. Bowiem sport to nie tylko rywalizacja, ale także zabawa.

Rywalizacja i zabawa

Prof. Dorota Folga-Januszewska podkreśliła, że sport wiązał się nie tylko z rywalizacją i aktywnością, ale także z zabawą. - Początkiem tej książki była myśl o tym, żeby to, co dzisiaj nazywamy sportem, było pewną bardzo charakterystyczną cechą pokazywania obrazu akcji. Trochę zabawy, rywalizacji, ale i obowiązku - zdradziła.

- Kiedy z dzisiejszego punktu widzenia patrzymy na malarstwo dawne, neolityczne, antyczne i różnych kultur, to widzimy że pokazywanie i manifestowanie tężyzny fizycznej było drugą częścią życia. To nie było tylko polowanie na zwierzęta, ale i zabawa z nimi - dodała.

Refleksja nad sportem

Sport był łączony także z religiami. Historyk sztuki powiedziała, że wszystko jednak zależało od konkretnych wierzeń. - Musimy pamiętać, że w momencie wejścia chrześcijaństwa do obszaru, który stał się bardziej rozległy, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, zakazano tych igrzysk. Zrobiono to dlatego, że były okrutne. Tam śmierć towarzyszyła zabawie - powiedziała.

Naukowcy ciągle jednak dysponują ograniczoną literaturą na ten temat. - Im dłużej obserwujemy te obrazy, to mamy wrażenie, że jest bardzo mało literatury na ten temat. Nasza książka była właściwie początkiem naszej refleksji - stwierdziła prof. Dorota Folga-Januszewska.

Sport i wszystko wokół

Prof. Lech Majewski zwrócił uwagę, że od czasów nowożytnych niewiele się zmieniło. - Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie były tak znaczące, że wyznaczyły nowe normy dla kultury i odbioru sportu. Od tamtych czasów kultura raczej średnio się zmieniała. Wszystkie wartości w dalszym ciągu są kultywowane - ocenił.

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że album "Plakat sportowy w Polsce" przedstawia dawne sposoby ilustrowania nie tylko sportu, ale także okoliczności. - Książka ma tę wartość, że posiada bardzo dużo ilustracji, które dotyczą czasów prehistorycznych i wszystkich okoliczności wokół sportu. Bo sport nie jest kulturą sportowców, ale przede wszystkim widzów - powiedział prof. Lech Majewski.


Posłuchaj
14:40 _PR2 (mp3) 2024_08_06-09-18-08 (1).mp3 prof. Dorota Folga-Januszewska i prof. Lech Majewski o książce "Plakat sportowy w Polsce" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki), prof. Lech Majewski (grafik plakacista)

Data emisji: 6.08.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/kmp