Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 13:00
Uczy, bawi i wzrusza - dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To także święto Teatru Polskiego Radia, który od prawie 100 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży czy poezji - o czym mówił szef radiowej sceny Adam Wojtyszko. 
Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto Teatru Polskiego Radia. Na zdjęciu: Klaudiusz Kaufmann, Piotr Adamczyk, Ewa Kania, Renata Berger, Adam Wojtyszko, Sara Lityńska i Marcin Grembowicz.
Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto Teatru Polskiego Radia. Na zdjęciu: Klaudiusz Kaufmann, Piotr Adamczyk, Ewa Kania, Renata Berger, Adam Wojtyszko, Sara Lityńska i Marcin Grembowicz.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Pierwszym polskim słuchowiskiem była nadana na żywo 29 listopada 1925 adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka" w reżyserii Mikołaja Alojzego Kaszyna. Emisja uświetniła obchody rocznicy powstania listopadowego.

Posłuchaj
00:25 Wojtyszko _1.mp3 Adam Wojtyszko o stuleciu słuchowisk Teatru Polskiego Radia (IAR)

 

Czytaj także:

Pierwsza sztuka napisana dla radiowego teatru - "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza

Z kolei pierwszym oryginalnym słuchowiskiem, specjalnie napisanym dla Polskiego Radia i wyemitowanym 17 maja 1928 roku, był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza. - Na przestrzeni stu lat radiowy teatr wyobraźni bardzo się zmienił - mówi Adam Wojtyszko.

Posłuchaj
00:29 Wojtyszko _2.mp3 Adam Wojtyszko o radiowym teatrze wyobraźni - Międzynarodowy Dzień Teatru (IAR)

 

100 lat Teatru Polskiego Radia:

  • Teatr Polskiego Radia rozpoczął swoją działalność 29 listopada 1925 roku, emitując słuchowisko "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna.
  • Przez lata z radiowym teatrem współpracowali wybitni twórcy.
  • Dziś Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i nadawaniem słuchowisk, będących najczęściej realizacjami utworów scenicznych. Szczególną formą są powieści dźwiękowe w odcinkach, adaptacje prozy i radiowe przedstawienia operowe.

Splendory - nagrody Teatru Polskiego Radia

Co roku Teatr Polskiego Radia przyznaje nagrody Wielki Splendor oraz Honorowy Wielki Splendor, a także Splendor Splendorów, honorując nimi znakomitych aktorów, reżyserów, dramaturgów i kompozytorów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce. 

Posłuchaj
00:24 Wojtyszko 3.mp3 Teatralne wyróżnienia - nagrody Wielki Splendor (IAR)

 

"Dwa Teatry" 

Wielbiciele radiowego teatru wyobraźni co roku spotykają się na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Tegoroczny - 24 już - przegląd najlepszej radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej odbędzie się w Sopocie od 27 do 30 czerwca.

"DWA TEATRY". Czytaj więcej>>>


"Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów"

Dorobek, działającego już blisko 100 lat, radiowego teatru wyobraźni dokumentuje otwarte 18 października 2021 roku w Baranowie Sandomierskim "Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów". Można w nim oglądać wystawy dokumentujące dorobek radiowego teatru, między innymi eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach".

Placówka oferuje też lekcje muzealne i warsztaty tworzenia słuchowisk radiowych. Chętni obejrzą ekspozycję "Sonus ex Machina" - jedyną w Polsce interaktywną prezentację barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych, jak deszcz, wiatr czy grzmoty.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2025

Potrzebujemy nowych sposobów narracji, by pielęgnować pamięć i kształtować nową etyczną i polityczną odpowiedzialność, która pomoże nam uwolnić się z rozmaitych form dyktatury współczesnego średniowiecza - napisał w orędziu z okazji 63. Międzynarodowego Dnia Teatru grecki reżyser Theodoros Terzopoulos.

  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru co roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) publikuje orędzie wybitnego artysty skierowane do teatralnych profesjonalistów, amatorów i miłośników teatru.
  • Pierwsze w 1962 roku napisał francuski pisarz Jean Cocteau.
  • W tym roku autorem orędzia jest Theodoros Terzopoulos - wybitny grecki reżyser i dramatopisarz, założyciel Teatru Attis, twórca unikalnej metody pracy z aktorem, który nieustannie bada granice ludzkiej ekspresji i emocji. W Polsce jego twórczość przybliżyła m.in. wydana przez Instytut Teatralny antologia "Współczesny dramat grecki" w tłumaczeniu Ewy T. Szyler.
  • Polskie orędzie przygotowała aktorka Irena Jun. "Teatr idzie z nami. Nie jesteśmy sami, są z nami wybitni twórcy teatru amatorskiego, a także ci, dla których teatr jest miejscem poszukiwań nowej formy wypowiedzi artystycznej" - napisała. 
  • Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) został założony w 1948 roku w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego główny sekretariat mieści się w Paryżu.

*** 

IAR/polskieradio.pl/zch/kor

Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Adam Wojtyszko: szansa spotkania ze słuchaczem to dla nas święto

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 12:33
W Sopocie trwa 23. festiwal "Dwa Teatry". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą się z nami spotkać, poczują to i zrozumieją, że są dla nas niesamowicie ważni. Słuchacze to taki dziwny rodzaj półducha, do którego zawsze staramy się odnosić, tworząc, zawsze staramy się odgadnąć, co jest ważne i potrzebne. Szansa na bezpośrednie spotkania to dla nas święto - mówił w Dwójce Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oni" w Teatrze Studio. Reżyser: dramat Witkacego jest dużo dłuższy niż nasze słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 21:45
- Próbowałem sobie wyobrazić, że jestem słuchaczem tego tekstu. Zastanawiałem się, co byłoby dla mnie najbardziej angażujące, co by mnie najbardziej zasysało w tej materii. Starałem się dokonywać właśnie takich skrótów, żeby skoncentrować się na tych najbardziej atrakcyjnych wątkach dla materii radiowej - mówił podczas audycji specjalnej Tadeusz Kabicz, reżyser słuchowiska na żywo "Oni" w warszawskim Teatrze Studio.
rozwiń zwiń