Jak wspomagać pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 16:07
Pamięć to spoiwo ludzkiej tożsamości. Każdego dnia przetwarzamy ogrom informacji, kodujemy je, przechowujemy, wydobywamy. Uczymy się, a więc zapamiętujemy przez całe życie. Skuteczność nauki zależy od tego, jak działa pamięć, a niemal każdy człowiek jest niezadowolony z jej działania.
Jak poprawić pamięć?
Jak poprawić pamięć?Foto: Shutterstock/Jo Panuwat D

Jak przejść od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi z autorami książki "Trening pamięci. Podręcznik trenera", prof. dr. hab. Przemysławem Bąblem i Agnieszką Baran.

Wczoraj, w wieku 78 lat, zmarł Tomasz Ciecierski - jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Jak podkreślali krytycy, malarstwo Ciecierskiego, tworzone w cyklach, przypominało swoisty "Traktat o malarstwie", który artysta zawarł w swoim dziele. W jego wczesnych obrazach można znaleźć odniesienia do historii malarstwa europejskiego (m.in. renesansowego, futurystycznego), zaś cała twórczość była refleksją nad istotą samego malarstwa.

Po 8.00 na naszej antenie Tomasza Ciecierskiego wspominał krytyk i przyjaciel artysty - prof. Waldemar Baraniewski.

A po 8.30, w "Jazzowej rozmowie" spotkanie z Robertem Majewskim, który zaprosił na wrześniowy koncert pod hasłem "A Story of Polish Jazz" w Filharmonii Narodowej.

Ponadto w audycji:

  • wydarzenie Nocne Podglądanie Wszechświata 2024.

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (16.08) w godz. 7.00-10.00 zaprosił Roch Siciński.

dz/pg

Czytaj także

Dokument "W stronę słońca". Agnieszka Kokowska: mierzenie się z problemami jest częścią procesu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 11:46
Dokument "W stronę słońca" podbił serca widzów Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Teraz wchodzi do dystrybucji kinowej. O kulisach powstania filmu ukazującego rodzinę, która sprzedaje swój dom i wyrusza w podróż kamperem, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Kokowska - reżyser filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokument "1953. Walka o nadzieję". "Publiczność była zdesperowana, żeby wykorzystać ten moment swobody"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 12:46
W 1953 w Warszawie rozegrano Mistrzostwa Europy w Boksie. Było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ do Polski przyjechali wówczas ludzie zza żelaznej kurtyny. Dawało to szansę na sprawiedliwe zawody, ale i możliwość wykrzyczenia swojego niezadowolenia z sytuacji, jaka panuje w kraju. O tych wydarzeniach opowiada film "1953. Walka o nadzieję".
rozwiń zwiń