"Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Autor: wróbel też wygrał z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 12:40
- Postanowiłem zrobić prezent mojej partnerce i wydać fotoksiążkę, w której obrażam ptaki - bo taką mamy dynamikę w związku - zdradził w Programie 2 Polskiego Radia Marek Maruszczak. To autor oryginalnej książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Gość Dwójki zdradził, że lubi wróble m.in. za to, że pokonały komunizm w Chinach.
Ptaki
PtakiFoto: Shuttestock
  • Książka "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora" opisuje i przedstawia ponad 100 gatunków ptaków.
  • Marek Maruszczak opisuje zwierzęta w oryginalny i ironiczny sposób.
  • Jak przyznał sam autor, takie opisy powstają wyłącznie w celach humorystycznych, a on sam kocha zwierzęta od dziecka.

W omówieniu książki czytamy, że na jej kartach "opisano oraz obrażono ponad 100 różnych ptaków, które można spotkać w Polsce. To idealny tytuł dla wszystkich miłośników tych skrzydlatych cudaków, ludzi, którzy ich nienawidzą, oraz każdego, komu stół się chybocze i trzeba coś podłożyć pod nogę".

Zainteresowanie zwierzętami

Marek Maruszczak zdradził, że pomimo oryginalnego podejścia do świata ptaków, bardzo kocha zwierzęta, z którymi jest związany od dziecka. - Zwierzęta interesowały mnie od zawsze. Wychowywałem się przy lesie, więc trudno było ich nie obserwować. Szczególnie, że nie miałem kablówki przez całe dzieciństwo. Zwierzęta były zatem obecne w moim życiu - powiedział.

- Później spotkałem swoją partnerkę życiową i zawodową. Interesuje się ptakami w znacznie bardziej aktywny sposób niż ja. Działa w organizacji "Albatros", w której ratuje ptaki - dodał.

Poczucie humoru

W swojej książce Marek Maruszczak opisuje ponad 100 gatunków w sposób humorystyczny. Widać to już w samym opisie książki, gdzie możemy przeczytać: "Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to mam dla was dwie wiadomości. Najpierw zła: powinniście się leczyć. Teraz również zła, ale z numerem dwa: trafiliście we właściwe miejsce. Poza tym prawdopodobnie i tak jest już dla was za późno. Ptaki są uzależniające. Nie trzeba ich nawet za często palić. Wystarczy rzucić na nie okiem."

- Takie mamy poczucie humoru. Żeby nie było wątpliwości, to ja te zwierzęta lubię. Przypisuję im cechy w celach satyrycznych. Miałem przypadki z przeszłości, że byłem traktowany zbyt poważnie, więc wolę o tym wspomnieć - wyjaśnił autor.

Czytaj także:

Zapytany o określenie "ptasi móżdżek" gość Dwójki powiedział, że bywa z tym różnie. - Są mądrzejsze i głupie ptaki. Wbrew pozorom np. sowy są głupie według naszych ludzkich standardów. Kierują się w znacznej mierze instynktami, a nie inteligencją. Są drapieżnikami, więc nie muszą za dużo myśleć - stwierdził.

Wróbel i walka z komunizmem

Jednym z ulubionych ptaków Marka Maruszczaka jest wróbel. - Wróbelek jest dosyć sympatycznym miejskim cwaniaczkiem i wygląda całkiem uroczo. Do tego, tak jak my, wygrał z komunizmem. W Chinach przewodniczący partii wypowiedział im wojnę, bo oskarżano te ptaki o wydziobywanie zboża i sprowadzenie klęski głodu - opowiedział.

- Okazało się, że jak Chińczycy zaczęli tępić te ptaki, to sprowadzili na siebie prawdziwą klęskę. Nie było komu wyjadać szarańczy i innych szkodników, które lepiej radziły sobie z pozbawianiem Chin ziarna - powiedział Marek Maruszczak.


Posłuchaj
14:48 _PR2 (mp3) 2024_08_26-09-16-37.mp3 Marek Maruszczak o polskich ptakach (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Jakub Jamrozek

Materiał: Marek Maruszczak (autor książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora")

Data emisji: 26.08.2024

Godzina emisji: 9.16

dz/am

Czytaj także

Psychiatra patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 15:29
Co to jest ekopsychiatria? Czym różni się ptakoterapia od ornitologii terapeutycznej? W jaki sposób kontakt z naturą wpływa na pracę naszego mózgu? Czy birdwatching może pomagać w diagnostyce kardiologicznej? O tym w cyklu "Zielona Dwójka" z doktorem Sławomirem Murawcem – psychiatrą, psychoterapeutą, rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautorem książek "Ornitologia terapeutyczna" i "Ekopsychiatria" rozmawia Katarzyna Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć kawce w oczy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 13:00
Ptaki z impetem wfrunęły do naszego życia. Birdwatching jest najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku wypoczynku i rekreacji, co widoczne jest nawet w ofercie naszych dyskontów. O tym niezwykłym hobby w "Zielonej Dwójce" opowiadał ornitolog prof. Piotr Tryjanowski.
rozwiń zwiń