"Elsner i jego następcy". Dyrektor festiwalu: to Elsner wprowadzał do Polski muzykę na cztery ręce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 11:36
- W niedzielę Książek Piano Duo wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. Będzie to zapowiedź płyty, która ukaże się we wrześniu dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polskiego Radia. Będzie ona zawierała utwory na cztery ręce Józefa Elsnera, który ten gatunek wprowadzał do Polski - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, dyrektor artystyczna VI Festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy".
Reprodukcja portretu Józefa Elsnera (1769-1854), kompozytora i pedagoga
Reprodukcja portretu Józefa Elsnera (1769-1854), kompozytora i pedagogaFoto: PAP/CAF
  • Tegoroczna odsłona festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy" odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 5 września.
  • Koncerty jak zwykle odbywać będą się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
  • Patronem wydarzenia jest Józef Elsner, którego pamiętamy przede wszystkim jako pedagoga Fryderyka Chopina.

6. Festiwal Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy" rozpocznie się w piątek, 30 sierpnia. W programie tegorocznej odsłony wydarzenia - złożonej z czterech koncertów kameralnych i trzech recitali fortepianowych - zaakcentowane będą dzieła polskich kompozytorów, tworzących w XIX wieku podwaliny stylu narodowego, a wśród artystów wystąpią laureaci ważnych krajowych i międzynarodowych konkursów.

Książek Piano Duo w Łazienkach

W niedzielę, 1 września, wystąpi Książek Piano Duo, które wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. - To utwór, który powstawał około 1827 roku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy Chopin pisał Rondo à la Krakowiak. Jeżeli chodzi o fakturę pianistyczną, o harmonikę, to Rondo alla Polacca w ogóle nie odstaje od tego, co proponuje wówczas także Chopin - przekonywała Ewa Siemdaj.

Znak jakości Józefa Elsnera

Zarówno Dobrzyński, jak i Chopin byli uczniami Józefa Elsnera, patrona festiwalu. - To człowiek, który animował polskie życie muzyczne w pierwszych dekadach XIX wieku. Większość swojego życia, ponad 50 lat, spędził w Warszawie. Działalność pedagogiczna była tylko jednym z elementów jego aktywności, w której ponadto mieściło się to, że przez ponad 20 lat był dyrektorem Opery Warszawskiej, zakładał wydawnictwo muzyczne, działał jako krytyk i przede wszystkim jako kompozytor. Kompozytor, który upowszechniał styl klasyczny, ale jednocześnie był też bardzo otwarty na wszystkie nowe prądy - podkreślała dyrektor artystyczna wydarzenia.


Posłuchaj
14:38 Poranek Dwójki siemidaj 27.08.2024.mp3 Rozmowa z Ewą Siemdaj, dyrektor artystyczną VI Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy" (Poranek Dwójki) 

6. Festiwal Romantycznych Kompozycji  "Elsner i jego następcy" potrwa do 5 września. Wszystkie koncerty odbędą się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Ewa Siemdaj (dyrektor artystyczna VI Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy")

Data emisji: 27.08.2024

Godz. emisji: 9.15

pg/am/wmkor

Czytaj także

Ewa Siemdaj: polscy kompozytorzy romantyczni ulegali pieśniowej modzie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 12:57
- Serdecznie wszystkich zapraszam, bo wydaje się, że siedem koncertów, które odbędą się w ramach festiwalu, mogą stanowić bardzo interesujące spotkanie z pieśniami, ale również z wpływem pieśni na utwory instrumentalne - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, kierownik programowa nadchodzącego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
rozwiń zwiń