Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 12:29
Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - to wszystko znaleźć można w czteroodcinkowym podcaście zatytułowanym "A więc wojna". Produkcja Polskiego Radia oparta została na unikalnych materiałach archiwalnych. - W podcaście usłyszeć można cały wachlarz emocji świadków i uczestników wydarzeń września 1939 roku - mówił w Dwójce Przemysław Lis, jeden ze współautorów produkcji.
Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski w studiu radiowej Dwójki. Autorzy podcastu A więc wojna podkreślają, że to dzięki unikalnym dźwiękom z przeszłości mogli ożywić historię i zbudować most między przeszłością a teraźniejszością
Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski w studiu radiowej Dwójki. Autorzy podcastu "A więc wojna" podkreślają, że to dzięki unikalnym "dźwiękom z przeszłości" mogli ożywić historię i zbudować most między przeszłością a teraźniejszościąFoto: Polskie Radio/Krzysztof Swieżak
  • Czteroodcinkowy cykl pt. "A więc wojna" oparty jest na unikalnych materiałach archiwalnych, które znajdują się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
  • Autorzy podcastu podkreślają, że to dzięki unikalnym "dźwiękom z przeszłości" mogli ożywić historię i zbudować most między przeszłością a teraźniejszością.
  • W podcaście "A więc wojna!" usłyszymy m.in. przemówienia Józefa Becka, Stefana Starzyńskiego, a także świadectwa uczestników walk i relacje mieszkańców Wilna i Lwowa z czasu wkroczenia Armii Czerwonej do Polski. 
  • Gościem "Poranka Dwójki" był Przemysław Lis z Informacyjnej Agencji Radiowej, jeden ze współautorów podcastu. 

- Tytuł podcastu to równocześnie słowa Józefa Małgorzewskiego, które zabrzmiały w eterze 1 września 1939 roku. W ten sposób ogłoszony został początek niemieckiej inwazji i zarazem najbardziej krwawej wojny w historii ludzkości - zaznaczył w radiowej Dwójce Przemysław Lis z Informacyjnej Agencji Radiowej, jeden ze współautorów cyklu "A więc wojna". 

"A więc wojna"

- Takich dźwięków w archiwum Polskiego Radia jest naprawdę wiele. Wśród nich znajdują się komunikaty radiowe, wystąpienia polityków i wojskowych oraz wspomnienia uczestników września 1939 roku. W większości były one nagrane już po wojnie. Wśród wspomnień znalazły się także wypowiedzi radiowców, dziennikarzy i techników, którzy we wrzeniu 1939 roku odmówili ewakuacji z Warszawy i do ostatnich chwil walczącej stolicy robili wszystko, by dźwięki Polskiego Radia były obecne w eterze - zaznaczył gość Dwójki. 

Czytaj także:

Ocalone archiwa Polskiego Radia

- To bardzo ciekawa historia. Płyty, na które nagrywano wówczas to, co emitowano w eterze, zostały potajemnie wyniesione i ukryte w prywatnych mieszkaniach. Odnaleziono je dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej. Wciąż jednak nie wszystkie. Kilka z nich jest nadal poszukiwanych. Na tych, które ocalały, zapisane są głosy wyjątkowych świadków historii oraz ich emocje - zaznaczał Przemysła Lis. 

>>> Gdzie jest czarny neseser? I czym on właściwie był? <<< 

  • Jedna z trzech części zbioru płyt ewakuowanych z Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku została wywieziona w tajemniczym czarnym neseserze. Jego losy do dziś nie są znane. 
  • Płyty zostały spakowane najprawdopodobniej przez Jana Pileckiego i przekazane Mirosławowi Panufnikowi, kierownikowi amplifikatorni Polskiego Radia, który wyniósł je z siedziby rozgłośni przy ulicy Zielnej 25. 
  • Panufnik ukrył neseser w mieszkaniu swojego ojca Tomasza. Ten został wysiedlony z Warszawy po upadku powstania warszawskiego.
  • Polskie Radio od 1934 roku utrwalało najważniejsze wydarzenia, uroczystości państwowe i przemówienia słynnych Polaków.
  • Szacuje się, że przed wojną zbiór tych nagrań liczył 9200 płyt gramofonowych. Sytuacja Polskiego Radia była wyjątkowa na tle okupowanych krajów europejskich - jego zasoby były systematycznie niszczone przez okupanta w ramach wykorzeniania polskiej kultury. 

"Historia to przede wszystkim emocje"

- Historia to przede wszystkim emocje, a o tym bardzo czerto zapominamy, ucząc się w szkole dat i tym podobnych. W tych archiwalnych nagraniach z 1939 roku i w powojennych wspomnieniach bardzo mocno je słuchać. W zapisach znajduje się cały wachlarz emocji: od smutku, przez euforię i radość, aż po nadzieję - zaznaczył  Przemysław Lis, współautor podcastu "A więc wojna". 

Posłuchaj
13:50 Poranek Dwójki podcast A więc wojna.mp3 Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje (Poranek Dwójki)

Podcast "A więc wojna"

  • "A więc wojna" to podcast upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Został oparty na unikalnych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
  • Podcast "A więc wojna!" dostępny jest na podcasty.polskieradio.pl oraz na najważniejszych platformach streamingowych. Odcinki publikowane są tydzień.
  • "A więc wojna!" to kolejny podcast historyczny Polskiego Radia na platformie podcasty.polskieradio.pl. Innymi tytułami są m.in. "TurboHistoria", "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze" i "Historia bliska". Wszystkie te podcasty wykorzystują bogate archiwa, by opowiedzieć o ważnych wydarzeniach historii Polski.
  • Autorami podcastu są Bartłomiej Makowski oraz Przemysław Lis. 

*** 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Przemysław Lis (Informacyjna Agencja Radiowa, jeden ze współautorów podcastu "A więc wojna")

Data emisji: 3.09.2024

Godz. emisji: 9.15

zch/wmkor/pg