Przedmiotowe traktowanie dzieci. Jak Polacy odnoszą się do najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 11:45
Polemiczna publikacja o przedmiotowym traktowaniu dzieci. Czy przeszkadzają dorosłym? Jak mogą funkcjonować w zdominowanym przez starszych świecie? O książce "Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci" w "Poranku Dwójki" opowiedział Michał R. Wiśniewski.
W Poranku Dwójki Michał R. Wiśniewski opowiedział o swojej publikacji zatytułowanej Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci
W "Poranku Dwójki" Michał R. Wiśniewski opowiedział o swojej publikacji zatytułowanej "Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci"Foto: Shutterstock

Kim dla społeczeństwa są dzieci? Jakie miejsce nadaje się im w przestrzeni publicznej? Na czym polegają metody wychowawcze, rola i odpowiedzialność rodziców?

Posłuchaj
17:44 Polacy nienawidzą dzieci 2024_09_11.mp3 Przedmiotowe traktowanie dzieci. - Jak Polacy odnoszą się do najmłodszych?  (Poranek Dwójki)

Zakaz gry w piłkę

W "Poranku Dwójki" Michał R. Wiśniewski opowiedział o swojej publikacji zatytułowanej "Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci". - Ten zakaz mocno tkwi w społecznej świadomości. Zaczął pojawiać się we wszystkich miejscach, z których chcieliśmy usunąć dzieci, które nam przeszkadzały. Pojawia się w okolicy okien czy trawników, na których młodsi hałasowali. Zaczęliśmy zamieszczać ten zakaz po to, by dzieci poszły sobie w wyznaczone miejsce i nie przeszkadzały dorosłym - mówił w Programie 2 Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Dzieci w świecie dorosłych

- Dzieci stają na przegranej pozycji dlatego, że świat należy do dorosłych. Nawet teraz rozmawia o nich dwójka dorosłych - zauważa gość "Poranka Dwójki". - Wydaje mi się, że dzieci są zepchnięte na margines. Widać to chociażby w języku, w jakim się o nich mówi. Nie mam tutaj na myśli przemocy drastycznej, ale to, że ciągle szuka się usprawiedliwienia dla dorosłych, którzy tracą cierpliwość wobec młodszych - zaznaczył.

Polacy nienawidzą dzieci?

- To mocne słowo, ale chciałem zacząć dyskusję od tego, że są obszary, w których dzieci spotykają się z nienawiścią. Zdarzają się sytuacje, gdzie dzieci są traktowane z taką nienawiścią, z jaką traktuje się inne mniejszości. Spotykają się dokładnie z taką samą dyskryminacją, jak w niektórych przypadkach kobiety, mężczyźni czy ludzie innych narodowości. 

Dzieci w drodze ku dorosłości

Wielu ekspertów podkreśla, że proces socjalizacji, czyli przygotowywania dzieci do życia w społeczeństwie, powinien być wspólną odpowiedzialnością wszystkich dorosłych. Współcześnie coraz częściej zanika jednak rola instytucji rodzinnych. Funkcjonowanie w rodzinach wielopokoleniowych pozwalało dzieciom rozwijać się w zróżnicowanych środowiskach. Jak wynika ze statystyk, współcześnie odpowiedzialność za wychowanie spada wyłącznie na rodziców.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Michał R. Wiśniewski (autor publikacji "Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci)

Data emisji: 10.09.2024

Godz. emisji: 9.15

zch/pg/kmp

Czytaj także

Młoda Orkiestra Nowego Teatru. Dagna Sadkowska: ta historia ma już ponad 7 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 18:04
– Pomysł takiego zespołu powstał w głowie ówczesnej dyrektorki działu edukacji Nowego Teatru – Marii Wilskiej. To było jej marzenie, żeby stworzyć zespół wokalno-instrumentalny, który będzie składał się z dzieci i młodzieży – mówiła w Dwójce Dagna Sadkowska, skrzypaczka współkierująca Młodą Orkiestrą Nowego Teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytanie jako bajkoterapia. Bo dzieci myślą magicznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 11:59
- Do dzieci najłatwiej dotrzeć przez bohatera literackiego, przez postać z bajki. Książka może być narzędziem do budowania relacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org. 
rozwiń zwiń