Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę najnowsze filmy z rodzimej kinematografii. Pierwsza odsłona miała miejsce w 1974 roku, do 1986 r. FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie siedzibę przeniesiono do Gdyni. Nagrodami głównymi są statuetki Złotych i Srebrnych Lwów. W tym roku w Konkursie Głównym rywalizowało 16 produkcji.
07:05 Poranek Gdynia 2024_09_30-08-06-27.mp3 Rozmowy z laureatami 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Poranek Dwójki)
Spóźnione Złote Lwy dla Agnieszki Holland
Złotymi Lwami została uhonorowana "Zielona granica" Agnieszki Holland. Nagrodę w imieniu reżyserki odebrał producent Marcin Wierzchosławski. Jak podkreślił w rozmowie, ta produkcja powinna znaleźć się w konkursie już rok temu, jednak nie stało się tak ze względów politycznych.
- Złożyliśmy wniosek o obecność na tym konkursie w tym roku. A rok temu byliśmy tutaj duchem. Razem z całą naszą branżą filmową przeżywaliśmy to, co się tutaj działo - mówił.
Zdaniem Kamili Tarabury, która współpracowała z Agnieszką Holland podczas tworzenia "Zielonej granicy", ten film zbliżył do siebie jej twórców. - Ten projekt już zawsze będzie dla nas ważny, ze względu na wszystko, co się działo na planie, ale też przez spotkania z publicznością - podkreśliła.
"Rzeczy niezbędne". Kamila Tarabura doceniona
Warto wspomnieć, że młoda twórczyni została również wyróżniona za swój film "Rzeczy niezbędne", który zdobył Szafirowe Lwy za Najlepszy Obraz w kategorii Perspektywy.
- Utożsamiam się z główną bohaterką Roksaną. Podziwiam jej postawę życiową, jej bunt, walkę o prawkę i to, że jest sobą. Myślę, że mój film polemizuje ze stereotypową definicją ofiary i zwraca uwagę na to, że każda osoba, która doświadczyła przemocy jest ofiarą. Bez względu na to, jak się zachowuje, bo ofiara wcale nie musi być krystaliczna - wyjaśniła. Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z Kamilą Taraburą i Katarzyną Warnke o filmie "Rzeczy niezbędne".
Magnus van Horn - z Gdyni do Dolby Theatre
Najwięcej statuetek (w kat. Muzyka, Scenografia, Zdjęcia, Drugoplanowa rola kobieca oraz Kostiumy), w tym Srebrne Lwy, odebrali twórcy obrazu "Dziewczyna z igłą". Ta polsko-duńska produkcja w reż. Magnusa von Horna będzie również walczyć o przyszłoroczne Oscary. Magnus van Horn podkreślił, że przyznane nagrody mają wielkie znaczenie dla promocji filmu.
- Nie mógłbym tyle rozmawiać z dziennikarzami o filmie, jeśli nie zostałby nagrodzony. Te rozmowy docierają do ludzi, którzy zainteresują się filmem i pójdą do kina. To też motywuje mnie i innych nagrodzonych, daje nam paliwo do dalszej pracy.
Czytaj też:
Najlepszy scenariusz i reżyseria
Nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie za najlepszy scenariusz odebrali twórcy "Białej odwagi" Marcina Koszałki. To historia dwóch podhalańskich rodów, wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji.
- Zawsze szukam tematów kontrowersyjnych, trudnych. Biała odwaga zahacza o jakiś ukryty problem. Te wszystkie filmy robię po to, żeby była jakaś społeczna dyskusja. Nie mówię, że film zmieni świat, ale ma jakiś wpływ na człowieka.
Wojciech Marczewski i nagroda za całokształt
Jak co roku przyznano również Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Podczas 74. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał je Wojciech Marczewski, reżyser takich filmów jak "Ucieczka z kina Wolność", "Weiser", "Zmory" czy "Dreszcze". Jak przyznał twórca, do nagród podchodzi z dużym dystansem.
- Łatwo wpaść w tryumfalizm albo poczucie nieszczęścia, że coś się kończy. Nic się nie skończyło. Nie wolno twórcy pozbawić poczucia prawa autorstwa, bo kim jesteśmy, jeśli nie mamy poczucia, że coś osobistego przekazujemy światu? Może to jest nie do końca zręczne, ale to jest moje. A sztuka polega na indywidualnym odbiorze - opowiadał reżyser.
Pełna lista nagrodzonych do znalezienia tutaj >>>
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w przyszłym roku będzie świętował okrągłe, 50. urodziny.
***
Przygotowała: Monika Zając
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 8.05
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
am