Festiwal Pucciniowski w Łodzi. Uśmiechy artystów i "czekoladowy" repertuar

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 12:15
- Widzę też uśmiechy naszych artystów: orkiestry, chóru czy solistów, dla których ten repertuar jest "czekoladowy". Jest jak balsam na głos - powiedział w Dwójce prof. Rafał Janiak, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi - organizatora Festiwalu Pucciniowskiego. Co zobaczymy i usłyszymy na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi?
Teatr Wielki w Łodzi
Teatr Wielki w ŁodziFoto: Shutterstock/Mariola Anna S

W festiwalu - organizowanym w 100. rocznicę śmierci kompozytora - wezmą udział zespół Teatru Wielkiego w Łodzi oraz teatry operowe z Polski z repertuarem Giacomo Pucciniego. Festiwal rozpoczął się 15 listopada i potrwa do 22 grudnia.

Posłuchaj
14:42 PR2 2024_11_25-08-32-47.mp3 Prof. Rafał Janiak o Festiwalu Pucciniowskim (Poranek Dwójki)

Giacomo Puccini 

Prof. Rafał Janiak podkreślił, że dzieła tego kompozytora zdobywają uznanie publiczności. - Widzę jak publiczność łódzka reaguje na jego twórczość. W naszych zasobach repertuarowych mamy największą liczbę przedstawień z jego muzyką, które gramy na co dzień. Teatr Wielki to wielka scena i pokazuje to, że muzyka Puccinniego dobrze czuje się na tak wielkiej przestrzeni i łączy się z kulturą Łodzi - przyznał.

Podczas festiwalu główną rolę gra opera Madamme Butterfly. - Ten tytuł od wielu lat tak naprawdę nie schodzi z afisza. Jeżeli zejdzie to tylko po to, żeby przygotować nową realizację. W miniony weekend przełamaliśmy jej dominację i zaprezentowaliśmy "Dziewczynę z Dzikiego Zachodu". Jako jedyni zrealizowaliśmy scenicznie tę operę - powiedział dyrektor.

Powrót Cyganerii

Po siedmiu latach na deski Teatru Wielkiego wraca także Cyganeria. - To długa przerwa jak na takie arcydzieło operowe. Nie jestem jednak tutaj obiektywny. Dla mnie każda opera Giacomo Pucciniego jest arcydziełem. Bardzo żałuje, że pojemność festiwalu nie pozwala nam sięgnąć do utworów napisanych przed "Cyganerią" - powiedział prof. Janiak.

- Są w zasadzie niewykonywane na świecie, a mają wspaniałą muzykę. "Edgar" czy "Villia" – może kiedyś uda nam się do tych tytułów wrócić - dodał.

Festiwal i przyszłość twórczości Pucciniego

Choć wydarzenie organizowane jest z okazji setnej rocznicy śmierci kompozytora, to prof. Janiak żywi nadzieję, że muzyka Pucciniego będzie szczególnie obecna w łódzkim teatrze. - Wierzę, że ten festiwal jest początkiem bardziej cyklicznego wydarzenia czy specjalnego podejścia do tej twórczości w Teatrze Wielkim w Łodzi. Tego chyba oczekuje nasza publiczność, która zjeżdża z całej Polski na nasze przedstawienia - ocenił.

Czytaj także:

- Widzę też uśmiechy naszych artystów: orkiestry, chóru czy solistów, dla których ten repertuar jest "czekoladowy". Jest jak balsam na głos. Chce się go śpiewać, grać i słuchać - zdradził gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Rafał Janiak (dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrygent, kompozytor)

Data emisji: 25.11.2024

Godz. emisji: 8.35

dz/pg

Czytaj także

Tomasz Konieczny: Baltic Opera Festival jest kontynuacją przedwojennego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 17:00
- Baltic Opera Festival jest kontynuacją pewnego przedwojennego festiwalu sopockiego zwanego też "Bayreuth Północy". Podczas tego festiwalu zdarzało się, że chóry obywatelskie były przygotowywane przez cały rok, żeby potem w lecie schodzić ze wzgórz, pośród lasów, śpiewając utwory operowe - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, znakomity śpiewak i współorganizator festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Schuberta do muzyki nowej. Spotkanie z flecistką Anią Karpowicz [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 17:37
Znakomita flecistka, kameralistka, kuratorka i aktywistka. Ania Karpowicz wspólnie z pianistą Naruhiko Kawaguchim wykona koncert "Martwe kwiaty" poświęcony Franzowi Schubertowi. O muzykowaniu oraz grze na instrumentach historycznych, opowiedziała w audycji "Cafe Muza". 
rozwiń zwiń