W środowym "Wybieram Dwójkę" zaprosimy do Muzeum Erotyki w Warszawie na wystawę opowiadającą o seksie w ZSRR. Na wystawie znajdą się unikalne, nigdzie wcześniej niepublikowane plakaty, dekrety, postanowienia, uchwały... Przykładem niech będzie Dekret Gubernatorskiej Rady Komisarzy Ludowych miasta Saratów "O skasowaniu prawa własności prywatnej w stosunku do kobiet" (1918 rok), w którym czytamy, że:
Wszystkie kobiety, objęte tym Dekretem, nie pozostają nadal "własnością prywatną", lecz stają się własnością całej klasy robotniczej. Prawo przydziału do korzystania z uwolnionych kobiet posiada Rada żołnierskich, chłopskich i robotniczych Deputatów miast i wsi.
Obywatele mężczyźni, jeżeli akceptują warunki tego Dekretu, mają prawo korzystać z kobiety nie częściej niż cztery razy w tygodniu i nie dłużej niż przez trzy godziny. Każdy członek kolektywu robotniczego ma obowiązek wpłacać 2% od swej pensji na konto funduszu edukacji ludowej. Każdy mężczyzna, chcąc skorzystać z egzemplarza mienia ludowego [to jest kobiety... sic!], musi przedstawić wydany przez związek zawodowy lub przez fabryczny komitet robotniczy dowód swej przynależności klasowej.
Ponadto w audycji recenzja "Madame Curie" - opery Elżbiety Sikory, której swiatowa premiera odbyła się wczoraj w Sali UNESCO w Paryżu oraz rozmowa o kobiecym video-arcie z okazji krakowskiego Festiwalu Kobieca Transsmisja.
Zaprasza Piotr Matwiejczuk.
16 listopada (środa), godz. 16:00