Już w poniedziałek, 28 maja, rusza 52. Krakowski Festiwal Filmowy. Organizatorzy mają dobrą wiadomość dla tych, którzy do Krakowa w tym roku nie mogą przyjechać. Wybrane filmy będzie można obejrzeć na antenie TVP2, TVP Kultura oraz w internecie.
>>> Przeczytaj więcej o sytuacji polskich dokumentalistów
W dniu światowej premiery i zaraz po krakowskim pokazie kinowym, widzowie TVP 2 będę mieli okazję zobaczyć film dokumentalny Marii Zmarz-Koczanowicz "Wiera Gran", w którym reżyserka podążając śladem półtorarocznych dociekań Agaty Tuszyńskiej przygląda się życiu utalentowanej żydowskiej śpiewaczki oskarżanej po wojnie o kolaborację. Film będzie pokazany w TVP 2 już 29 maja o godzinie 22.55.
W ten sam dzień o godzinie 19.35, zobaczymy premierowy pokaz dokumentu "Niezależna Republika Samosiuk" w reżyserii Adama Lewandowskiego, opowiadający historię Zygmunta Samosiuka – wybitnego autora zdjęć do filmów Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego i Jerzego Kawalerowicza.
Przed ekrany telewizorów już 28 maja zaprosi także TVP Kultura, w której programie znalazły się filmy dokumentalne z tegorocznego konkursu polskiego oraz międzynarodowego konkursu dokumentalnego. Program emisji zapowiada się tak:
28.05, godz. 18:50 "Harlejem do nieba", reż. Sabrina Varani, Włochy
29.05, godz. 18:55 "Przeżyć Afganistan", reż. Małgorzata Imielska, Polska
30.05, godz. 18:55 "Tato poszedł na ryby", reż. Grzegorz Pacek, Polska
31.05, godz. 18.40 "Wiera Gran", reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska
1.06, godz. 18:55 "Tam, gdzie rosną porzeczki", reż. Leo Kantor, Polska
>>> Festiwal odbywa się pod patronatem Trójki. Posłuchaj rozmowy z dyrektorem KFF
Projekcje w sieci
Ponadto już w dniu rozpoczęcia festiwalu, 28 maja, z festiwalowego afisza prosto do Internetu trafi 12 starannie wybranych tytułów. Będzie można je obejrzeć w serwisie VOD Kinoplex.gazeta.pl.
W internetowym programie 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy i dokumenty, i krótkie fabuły. Wśród dokumentów znajdą się m.in.: premierowo pokazywane w Europie "Mieszkanie" Arnona Goldfingera, które weźmie udział w krakowskim Międzynarodowym konkursie dokumentalnym, oraz "Żegnaj Nikaraguo" Petera Torbiörnssona, jurora w Jury dokumentalnym, na co dzień dokumentalisty i dziennikarza, który w swoim ostatnim filmie próbuje odsłonić kulisy zamachu sprzed 30 lat.
W stronę wielkiej polityki pociągnie nas "Unijny biznes", w którym zajrzymy do mniej eksponowanych w mediach brukselskich korytarzy i na salony, by przyjrzeć się lobbingowi w Unii Europejskiej.
Wśród fabuł z pewnością warto zobaczyć najnowszą krótką produkcję zdobywcy Oscara za "Ziemię niczyją", Danisa Tanovićia – "Bagaż" powraca do tematu zapomnianej już ostatniej wojny na Bałkanach – oraz francuski "Siad, leżeć, zdechł pies", który ze swoistym czarnym humorem podchodzi do obowiązkowego rodzicielstwa zaraz po ślubie. W programie także szeroka paleta polskich produkcji.
Pełna lista filmów dostępnych w Internecie:
"Anda Union" (Anda Union From The Steppes To The City), reż. Tim Pearce, Sophie Lascelles, Marc Tiley, Wielka Brytania
"Basia z Podlasia", reż. Aleksander Dembski, Polska
"Dr Charakter przedstawia II", reż. Piotr Dumała, Polska
"Gwizdek" (The Whistle), reż. Grzegorz Zariczny, Polska
"Kiedyś będziemy szczęśliwi", reż. Paweł Wysoczański, Polska
"Mieszkanie" (The Flat), reż. Arnold Goldfinger, Izrael
"Bagaż" (Baggage), reż. Danis Tanović, Bośnia i Hercegowina
"Siad, leżeć, zdech pies" (Sit, Roll Over, Play Dead), reż. Edgard F. Grima, Francja
"Unijny Biznes" (The Brussels Bussines), reż. Friedrich Moser, Matthieu Lietaert, Austria/Belgia
"Zaćmienie słońca" (Solar Eclipse), reż. Martin Mareček, Czechy
"Żegnaj Nikaraguo" (Last Chapter. Goodbye Nicaragua), reż. Peter Torbiörnsson, Hiszpania/Szwecja
"Ostatnie takie lato" (Summer Growing Up), reż. Blaise Harrison, Francja
* * *
Dodatkowo na www.portalfilmowy.pl oraz na stronie www.krakowfilmfestival.pl organizatorzy udostępnią codzienną kronikę festiwalową, w której znajdzie się przegląd najważniejszych wydarzeń oraz wywiady z gośćmi festiwalu. Online będziemy mogli zobaczyć także Galę zamknięcia festiwalu. Transmisja na stronie internetowej festiwalu rozpocznie się o godzinie 18.00 w dniu 3 czerwca.
usc