Cierpienie Matki Boskiej w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 11:00
- Na tym spektaklu ludzie muszą się zmierzyć z własną wiarą, jeśli pojawia się zwątpienie, to chyba ta wiara była powierzchowna - mówił w Dwójce Zenon Fajfer, reżyser spektaklu "Pieta", który będzie prezentowany w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa 27 i 28 lutego.
Audio
  • Zenon Fajfer o sztuce "Pieta"
  • Relacja z II etapu Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego
  • Olga Pasiecznik rekomenduje piosenkę Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego "Nie żałuję" w wykonaniu Edyty Geppert
Beata i Tomasz Schimscheinerowie w spektaklu Pieta
Beata i Tomasz Schimscheinerowie w spektaklu "Pieta"Foto: materiały promocyjne

"Pieta" Zenona Fajfera dotyka materii ryzykownej. Autor na naszych oczach ożywia ikonę. Widzimy matkę Jezusa bez wysadzanej drogocennymi kamieniami korony na głowie, za to z bólem, który odbiera mowę, z bagażem zwykłych ludzkich trosk i uczuć, z gradem pytań cisnących się na usta.

- Chciałem zrobić coś wiarygodnego. Ludzie nie są przyzwyczajenie do sytuacji, kiedy okazuje się, że ktoś do niego modli, ma swoje uczucia i zwątpienia - mówił Zenon Fajfer.

Główne roli w przedstwieniu zagrali Beata i Tomasz Schimscheinerowie. Aktorka początkowo ze zwątpieniem podeszła do pomysłu zagrania Marii. Sytuacja zmieniła się po zapoznaniu się z tekstem Fajfera. - Siedziałam przed monitorem komputera, czytałam i płakałam. Nie spodziewałam się, że będzie to aż tak emocjonalne wyzwanie - mówił gość "Poranka Dwójki".

Ten niełatwy spektakl będzie można oglądać w Teatrze Łaźnia Nowa 27 i 28 lutego.

W audycji podsumowaliśmy również II etap Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, który odbywa się w Warszawie.
W porankowym cyklu "Piosenki z rekomendacją", w tym tygodniu ulubione utwory prezentuje Olga Pasiecznik.W dzisiejszej audycji artystka wybrała piosenkę Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego "Nie żałuję" w wykonaniu Edyty Geppert

Program prowadziła Izabela Żukowska
27 lutego (środa)

Zobacz więcej na temat: dzieje się TEATR
Czytaj także

Mieczysław Kotlarczyk – niezwykły maniak słowa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:00
Jak wspominali pracujący z Kotlarczykiem aktorzy, jego oddanie poezji i teatrowi można było nazwać opętaniem. Dziś mija 35 lat od śmierci cenionego reżysera, twórcy Teatru Rapsodycznego
rozwiń zwiń