Pierwszy raz w Polsce! Królewskie zbiory Hiszpanii we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 18:00
- Ta wystawa pokazuje w sposób znakomity ostatnich 600 lat w sztuce europejskiej - o wystawie "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander" mówił w Dwójce Mariusz Hermansdofer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Audio
  • Mariusz Hermansdofer o wystawie "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander"
  • Lidia Duda o filmie "Uwikłani"
  • Paweł Mykietyn rekomenduje utwór Czesława Niemena
Pierwszy raz w Polsce Królewskie zbiory Hiszpanii we Wrocławiu
Foto: materiały promocyjne

W ramach ekspozycji zostaną pokazane prace najważniejszych malarzy hiszpańskich i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła m.in. Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarána, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa i Miró. We Wrocławiu pokazanych zostanie ponad sześćdziesiąt dzieł z Kolekcji Santander z Madrytu - obrazy, kilka rysunków i dwie prace wielkich rzeźbiarzy, Alberta Sáncheza i Eduarda Chillidy. Zbiory te gościły w różnych miastach hiszpańskich i w kilku amerykańskich, ale po raz pierwszy wystawione zostaną w innym kraju europejskim.

- Ta wystawa jest jedną z tych kilku znakomitych prezentacji sztuki europejskiej, które zawitały w okresie powojennym do Polsk i - podkreślał w "Poranku Dwójki" Mariusz Hermansdofer , dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Eksponaty pochodzą z okresu obejmującego prawie pięćset lat i przedstawione są chronologicznie od drugiej tercji XVI wieku do 1973 roku. W pierwszej sali pokazane zostaną najstarsze prace, a wśród nich zupełnie wyjątkowy obraz Lucasa Cranacha Starszego.
W audycji rozmawialiśmy także z Lidią Dudą , autorką filmu "Uwikłani" , laureatką nagrody za najlepszą reżyserię podczas 15. edycji "One World", jednego z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych tematyce praw człowieka.
Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki poleca kompozytor Paweł Mykietyn.We czwartek kompozytor zaproponował utwór Czesława Niemena, do słów Jarosława Iwaszkiewicza.

Nie zabrakło również płyty tygodnia, którą jest wyjątkowy album z utworami Ryszarda Straussa, Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Pendereckiego. Wykonawcy to: skrzypek Jakub Haufa, pianista Marcin Sikorski i altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka. Jest to wspólna produkcja firmy CD Accord i Programu Drugiego Polskiego Radia. Jak zawsze, mieliśmy też dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki 

14 marca (czwartek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się malarstwo
Czytaj także

Pierwszy taki portret świętego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 18:00
Zapraszamy na drugą część gawędy dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu II poł. XIII w. - Cimabuem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto bezcenny portret van Dycka. Ubezpieczenie mln funtów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 09:23
Autentyczność obrazu barokowego artysty, uważanego dotychczas za kopię, potwierdził brytyjski historyk sztuki Christopher Brown, znawca twórczości flamandzkiego malarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skarżyński - scenograf wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 07:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy Jerzego Skarżyńskiego, wybitnego malarza, ilustratora, autora scenografii m.in. do "Lalki” i "Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
rozwiń zwiń