Nieznane losy pisanki sprzed 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 11:45
- Choć pokazujemy ją w związku z Wielkanocą to pewności, że powstała z okazji tego święta nie ma - mówił w Dwójce Radosław Liwoch z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Audio
  • Radosław Liwoch o najstarszej pisance (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Gustaw Puchała o Koncercie Wielkosobotnim w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach
pisanki
pisankiFoto: Podziękowania dla "Cepelii", Warszawa; Fotografia dla subiektywny.pl, Warszawa

Pisankę - grzechotkę mającą ok. 900 lat można oglądać na specjalnej świątecznej wystawie przygotowanej przez krakowską placówkę. - Przypuszczamy, że jest ona produktem ubocznym wytwarzania płytek ceramicznych na cerkiewne podłogi. Rzemieślnicy robili produkty tego rodzaju dla zabawy, a następnie sprzedawali - opowiadał Radosław Liwoch.

Zdobione grzechoczące jaja były popularne na Rusi w okresie od XI do XIII wieku. Przedmiot, który możemy oglądać na wystawie w krakowskim Muzeum Archeologicznym został znaleziony przez polskiego archeologa, Teodora Ziemiańskiego. - Została odkopana w roku 1881 we wschodniogalicyjskich Podhorcach - dodawał gość "Poranka".

Jak powstały zdobienia na pisance sprzed 900 lat i jakie znaczenie miały podobne przedmioty, o tym w nagraniu audycji.

W audycji rozmawialiśmy również z Gustawem Puchałą - z Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Tematem był Uroczysty Koncert Wielkosobotni w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach, w którego programie znajdzie się "Stabat  Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu solistów i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Poza tym w "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy: "Słowa na dzień", kalendarium, "Pięć minut nad Biblią", przeglądu prasy,  wiadomości kulturalnych. Do wygrania była nasza płyta folkowa.
Program prowadził Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Czytaj także

Józef Wilkoń: na twarzach zwierząt widać ślady życia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 10:00
- Koń jak widział, że się go boję, to sobie ze mnie żartował - mówił w Dwójce Józef Wilkoń, który opowiadał nie tylko o swoim stosunku do zwierząt, ale i o wystawie "WiLkonie", którą można oglądać w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio rozpoczęło współpracę z Mitteldeutscher Rundfunk

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 12:48
Zdaniem prezesa Zarządu Polskiego Radia, Andrzeja Siezieniewskiego, współpraca ta znacząco wzbogaci przede wszystkim ofertę radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarzyna: podłączyłem Pendereckiego do encefalogramu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 09:00
- To niesamowite, ale wszystkie jego reakcje były wyprzedzone o 5 sekund w stosunku do utworu - mówił w Dwójce Grzegorz Jarzyna. Reżyser zapowiadał wielkopiątkową telewizyjną premierę "Pasji wg św. Łukasza".
rozwiń zwiń